Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, İzmir Valiliği tarafından hazırlanan ve İZKA desteği ile sürdürülen "Efeler Yolu" projesini uygulayacak ekibi konuk etti. Başkan Badem, Efeler Yolu projesinin Ödemiş’in sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacağını belirtti.

Efeler Yolu proje ekibi geçtiğimiz gün, Belediye Başkanı Mahmut Badem’i makamında ziyaret etti.  Proje hakkında genel bilgilerin verildiği ziyarette Ödemiş sınırları içerisinde kalan güzergahtaki çalışmalar hakkında görüşmeler yapıldı. Başkan Mahmut Badem; “Efeler Yolu projesi; Nazarköy’den başlayan Lübbey, Bozdağ, Birgi, Beyköy, Kaplan, Şirince hattından Pamucak sahiline inişi planlanan yürüyüş rotasıdır. Proje kapsamında rota üzerinde efelerin kullanmış olduğu güzergahlar ve antik ticaret yolları belirlenerek, yerleşim alanlarının turizme dahil edilmesi, kamp alanları ve yürüme parkurları oluşturulması, güzergah üzerinde ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi hedefliyor. Bu kapsamda Ödemiş sınırları içinde kalan bölümde fizibilite çalışmalarına başlanacak. Projenin kentimizin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Bizlerde gerekli desteği sağlayacağız. Proje ekibinde yer alan öğretim üyelerimize teşekkür ederiz” dedi. 

Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla Ödemişli Karikatürist Kemal Urgenç’in Rüzgar Kanatlı Efeler konulu yağlı boya resim sergisi açıldı.

Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde açılan sergide Ödemiş doğumlu Kemal Urgenç, efelerin mertlikleri, geleneksel yapıları, kendine özgü giysi ve danslarını konu aldı. Kemal Urgenç, Kuzey Ege’nin başlangıç noktası olan Edremit ilçesindeki Kaz Dağlarından, İzmir, Manisa ve Aydın illerinde bulunan Bozdağlara kadar “efe” kültürü inceleyerek bu çalışmayı hazırladığını ifade etti. Sergi davetliler tarafından beğeni ile gezildi. 14 yağlı boya çalışmasının yer aldığı sergi 14 Aralık 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Ödemiş Belediyesi’nin desteği ile ilçede engellilere yönelik ikinci bir dernek açıldı. Engelsiz Yaşam Derneği Kasap Hali içindeki dernek binasında hizmet verecek.

Ödemiş Belediyesi kentte yaşayan engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve sosyal yaşantılarına katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında yeni kurulan derneğe yer tahsis etti. Kasap Hali içinde belediyeye ait olan alanda hizmetlerini yürütecek olan derneğin açılışı törenle gerçekleşti. Törene; Belediye Başkanı Mahmut Badem, eşi Nevin Badem, meclis üyeleri, daire müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri ve davetliler katıldı.  Açılış öncesi Ödemiş Belediyesi bando takımı birbirinden güzel marşlar çaldı. Zeybek gösterisinin ardından açılış gerçekleşti. Belediye Başkanı Mahmut Badem yaptığı konuşmada; “İlçemizde yeni bir engelli derneğin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ben aynı amaç için çalışan derneklerin bir çatı altında toplanmasını ve birlikte daha güçlü hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ama arkadaşlarımız yollarını bu şekilde çizdiler. Diğer derneğimize olduğu gibi yeni kurulan derneğimize de belediyemizin sınırlı bulunan yerlerinden birini tahsis ettik.  Meclis üyelerimizle, daire müdürlerimizle, halkımızdan aldığımız güçle hizmet etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın iktidara geldiği günden bu yana engelli kardeşlerimizin ne şekilde yanında olduğunu biliyorsunuz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizler her daim sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Hülya Tunç, Belediye Başkanı Mahmut Badem’e desteğinden dolayı teşekkür ederek, plaket verdi.

Ödemiş Belediyesi tarafından Günlüce Mahallesi’nde yapılan Geleneksel Ata Sporları Yarış Alanı’nda ilk yarış 17 Mart 2019 tarihinde yapılacak. Yarış, Ödemiş Rahvan At Yetiştiricileri ve Binicilik Spor Kulübü işbirliği ile organize edilecek.

Ödemiş Belediyesi, Günlüce Mahallesi’nde 73 bin 780 metrekare alanda geleneksel ata sporlarının profesyonelce yapılacağı örnek bir tesis inşa ediyor. Tesiste çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, ilk yarışın tarihi de belirlendi.  Konuyla ilgili Ödemiş Rahvan At Yetiştiricileri ve Binicilik Spor Kulübü Başkanı Hasan Aktaş ve ikinci Başkan Mehmet Dinlenmez Belediye Başkanı Mahmut Badem’i makamında ziyaret etti. Yarışlar hakkında görüşmeler yapıldığı ziyarette, ilk yarış için start verildi. Belediye Başkanı Mahmut Badem; “Her yıl 18 Mart Çanakkale Şehitleri anısı için düzenlenen rahvan at yarışlarını bu yıl yeni yarış alanında yapacağız. 19.’su yapılacak yarışlar için derneğimizle çalışmalara başladık. Ata sporlarımızın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için yapılan yarış alanındaki ilk yarışlara Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

Yeni yapılan Geleneksel Ata Sporları Yarış Alanı’nda;800 metre uzunluğunda koşu pisti, 318 koltuklu tribün, 541 metrekare kullanım alanına sahip 2 katlı sosyal tesis alanı ve 650 metrekare teras, 505 metrekare tek katlı 20 atın yer alacağı ahır, öğrencilerin eğitim amacıyla kullanabileceği açık menaj, pist ortasında kalan orta kısımda cirit ve okçuluk alanları ve tuvalet gibi donatı alanları yer alıyor.

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Mahmut Badem mesajında; “ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü ve Türkiye'de kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yılını kutlamanın gururunu yaşamaktayız. Tarihimiz boyunca kadınlarımız, medeniyetimizin varlığını sürdürmesinde ve ilerlemesinde en büyük güç olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,  5 Aralık 1934 tarihinde Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi. Medeniyetimiz boyunca, bağımsızca yaşadığımız ülkemiz için canlarını vermekten çekinmeyen kadınlarımızın, evlatları uğruna her türlü fedakârlığa katlanan annelerimizin,  yaşamın her alanında farklı rollerde yer alan, hayatımızı güzelleştiren tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Ödemiş Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında organize ettiği Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu  ile söyleşi düzenlendi. Söyleşiye Ödemişliler büyük ilgi gösterdi.

Ünlü İlahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ikinci kez Ödemişli sevenleriyle buluşturdu. Ödemiş Belediyesi Kongre Merkezinde yapılan söyleşi 3 Aralık Pazartesi akşamı gerçekleşti. Ödemiş’e ikinci kez gelmekten dolayı mutlu olduğunu ifade eden Nihat Hatipoğlu, kendisine has üslubuyla genel anlamda bilgiler verdi. Program yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Ödemiş Belediyesi’nin 2018 yılı son meclis toplantısı 03 Aralık Pazartesi akşamı yapıldı. Belediye Başkanı A.Mahmut Badem başkanlığında yapılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı.

Gündemde yer alan maddelerin üç tanesi komisyon kararı olmak üzere hepsi oy birliği ile kabul edildi. Yılın son meclis toplantısı olması nedeniyle 2019 yılı meclis takvimi de belli oldu.  Ödemiş Belediyesi 2019 yılının ilk üç ayında da her ayın ilk pazartesi akşamı toplanacak.  Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenni bölümünde Belediye Başkanı Mahmut Badem belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan, 1999-2004 ve 2009-2014 döneminde meclis üyeliği yapan Cevdet Ayhan’ın ölümünden dolayı üzüntüsünü ifade etti. Daha sonra Günlüce Mahallesi’nde yapımı devam eden Geleneksel Yarış Alanı projesi, Bademli Sokak Sağlıklaştırma Projesinin son durumundan bahsetti. Başkan, İzmir yolunun güney kısmında 18. Madde uygulama şartı bulunan kısmında uygulamaya başlanacağını belirtti. Uygulama yaklaşık 55.8 hektar alanda yapılacak.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde belediye bünyesinde hizmet veren engelliler el sanatları kursunu ziyaret etti. Kursiyerler başkana kendi yaptıkları el işlerinden hediye etti.

Ödemiş Belediyesi, engellilerin sosyal yaşantılarına katkı sağlamak amacıyla üç yıldır el sanatları kursu düzenliyor. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen kurs, hafta içi her gün 09:00-16:00 arasında 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Kurs Merkezi'nde hizmet veriyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Belediye Başkanı Mahmut Badem kursiyerleri ziyaret etti. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Bakırlı, kurs öğretmenleri Muhlise Karakaya ile Atay Akyol ve kursiyerlerin aileleri de merkezde yer aldı. Başkan kursiyerlerle sohbet ederek, yaptıkları hediyelik eşyaları inceledi. Başkan Mahmut Badem; "İlçemizde yaşayan engellilerin çalışmalarına destek olmak ve sosyal yaşantılarına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz.  Engelli bireylerin özel eğitimden kalan zamanlarını değerlendirmek ve el becerilerini geliştirmek amacıyla Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile bu yıl da kursumuz faaliyet gösteriyor. Kursiyerlerimiz burada kilim dokuma, ahşap boyama, takı gibi hediyelik eşyalar üretiyorlar. Hedefimiz bu kurstan daha fazla bireylerin faydalanmasını sağlamak" dedi.

Engelli bireylerden Erkan Nizam yapmış olduğu anahtarlıkları Başkana ve katılımcılara hediye etti.

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Mahmut Badem; "Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak, sosyal gereksinimlerini karşılayacak hizmetlerin sunulduğu bir kent oluşturmak için çalışıyoruz. İlçemizde faaliyet gösteren iki derneğin çalışmalarına destek olmak amacıyla yer tahsis ederek, görevli personel ihtiyaçlarını karşıladık. Kentin farklı bölgelerinde her engelli gurubunun rahatça kullanacağı oyun gruplarını hizmete sunduk. Akülü tekerli sandalyelerin şarj edilebilmesi için şarj cihazları hizmet veriyor.  Sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için kurslar düzenliyoruz. Yapılan etkinliklerde fırsat buldukça yanlarında olmaya çalışıyoruz. Kısacası hayatı paylaşmak için engel tanımıyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşamın her anında onların yanında olmaya, ihtiyaçlarını karşılamaya ve yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Ünlü İlahiyatçı ve Akademisyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu  Ödemiş Belediyesi'nin organize ettiği programla 2. Kez Ödemiş'e geliyor. Nihat Hatipoğlu  03 Aralık Pazartesi saat 19:00'da Kongre Merkezi'nde Ödemişlilerle buluşacak.

Ulusal televizyon kanallarında dini programlar hazırlayıp sunan ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, 03 Aralık Pazartesi saat 19:00'da Ödemiş Belediyesi Nikah Düğün ve Kongre Merkezi'nde (125. Yıl Kültürpark karşısı) düzenlenecek söyleşiyle Ödemişlilerle buluşacak.  Yazı ve makaleleri Diyanet Dergisi, İslami Araştırmalar ve benzeri dergilerde yayınlanan Nihat Hatipoğlu, 2015 yılında da Ödemişli sevenleriyle biraraya gelmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama