Bu sayfayı yazdır

Ödemiş Belediyesi Aşırı Yağışlarla Birlikte Seferber Oldu

27 Oca 2021
608 defa

Ödemiş Belediyesi, bölge genelinde etkili olan kuvvetli yağış ve şiddetli rüzgâr nedeniyle alarma geçti. Ova kesimlerde yağmurun etkisiyle yaşanan su baskını ve taşkınlara müdahale edilirken Bozdağ’da yoğun kar yağışı sonrası yolların açık tutulması için çalışma başlatıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 27 Ocak Çarşamba günü 18.00 itibariyle Ödemiş’te kent merkezine 25,6 mm, Demirdere Mahallesi’ne 46,95 mm, Bozdağ Kayak Merkezi’ne 53,48 mm yağış düşerken Ödemiş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, aşırı yağışlarla birlikte yaşanan su baskını ve taşkınlara müdahale etti.

Ekipler teyakkuzda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün olumsuz hava koşullarıyla ilgili uyarıları sonrası mağduriyetlerin yaşanmaması adına kentin farklı noktalarında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde önlemlerini arttıran Ödemiş Belediyesi ekipleri, kent merkezinde ve kırsal mahallelerde vatandaşların yardım çağrılarına koştu.

Zamanında müdahale ile tehlike önlendi

Yeniden coşkuyla akmaya başlayan Küçük Menderes Nehri ile birlikte sürüklenen malzemeler, Kızılcaavlu Mahallesi’ndeki köprü civarında tıkanmaya yol açtı. Yardım çağrısı üzerine Ödemiş Belediyesi anında müdahalede bulundu. İş makinesiyle yapılan temizlikle büyük bir taşkın tehlikesi önlenmiş oldu.

Gölcük Yaylası’nın yerleşim alanlarındaki su baskınlarına müdahale edilerek suyun göle tahliyesi sağlandı. Gölcük Yaylası ile Subatan Yaylası’nı bağlayan yolda yaşanan heyelan sonrası müdahalede bulunularak önlem alındı.

Ovakent Mahallesi’nde aşırı yağışlara dayanamayıp bir bölümü çöken evin enkazı temizlendi. Ova kesimlerindeki bağlantı yollarında menfezler ekiplerin müdahaleleriyle açık tutuldu, şarampol temizlikleri yapıldı.

Dağlarda kar mücadelesi başladı

Ova kesimlerde yaşanan sıkıntıların yanı sıra dağlarda da kar yağışı etkili oldu. Bozdağlar ve Aydın Dağları beyaza büründü. Yoğun kar yağışından nasibini alan Bozdağ Mahallesi’nde Kayak Merkezi yolu Ödemiş Belediyesi ekiplerinin çalışmasıyla açıldı.

Bölgede yolların açık tutulması için çalışmalar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte aralıksız şekilde sürdürülüyor. Bozdağ ve civarındaki yolları kullanacak sürücüler zincir takmaları konusunda uyarılıyor.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Tüm imkanlarımızla sahadayız. Bölgemizde etkili olan kuvvetli yağış ve rüzgarın olumsuz durumlar ortaya çıkarmaması ve hemşehrilerimizin mağdur olmamaları adına çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Ovada su baskını ve taşkın mücadelemiz sürerken dağlarda da kar mücadelesi gerçekleştiriyoruz. Tüm ekiplerimize kolaylıklar diliyorum. Hasret olduğumuz yağışların afetsiz şekilde etkili olması en büyük dileğimiz” dedi.

Resim Galerisi