Haberler

“5 LİTRE BİTKİSEL ATIK YAĞI GETİR HEDİYE ÇEKİNİ GÖTÜR”

Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeni projelere imza atan Ödemiş Belediyesi, büyük bir çevresel tehdit olan atık yağların toplanması için yeni bir farkındalık kampanyası başlattı. Proje kapsamında, 5 litre ve üzeri atık yağlarını, mahalle muhtarlıklarındaki toplama noktalarına getiren Ödemişlilere, Otamış Halkın Marketi’nden hediye çeki verilecek, toplanan atık yağlar ise geri dönüşüme kazandırılacak.

Evsel katı atıklardan 115 bin haneye elektrik üretebilen Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi ile verimli toprakların çöp tehdidinden korunması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele veren Ödemiş Belediyesi, Küçük Menderes Havzasının ilk 1. Sınıf Atık Getirme Merkeziyle de Sıfır atık hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Gelecek nesillere temiz bir kent bırakmak üzere çalışan Ödemiş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü de evlerde gıda malzemesi olarak kullanılan bitkisel atık yağların, lavabo giderlerine dökülerek doğada oluşturduğu tehlikeleri ortadan kaldırmak için farkındalık projesi hazırladı.

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYUNU KİRLETİYOR!

Atık yağların geri dönüşüme kazandırılmasının hedeflendiği proje çerçevesinde mahalle muhtarlıklarına atık yağ toplama bidonları dağıtıldı. Çevresel duyarlılığı teşvik etmek üzere 5 litre ve üzeri atık yağlarını muhtarlıklardaki toplama noktalarına getiren Ödemişlilere Otamış’tan hediye çeki verilecek.

“5 litre Bitkisel Atık yağı getir hediye çekini götür” sloganıyla düzenlenen kampanya için atık yağ toplama bidonlarının muhtarlıklara dağıtımına katılan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor. Bu yağlarının kullanımı sonucunda ise yıllık olarak yaklaşık 400 bin ton bitkisel atık yağ oluştuğu tahmin ediliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından bu kritik hususla ilgili yapılan bilgilendirme çalışmalarında doğaya kontrolsüzce bırakılan 1 litre atık yağın 15 kişinin bir yıllık içme suyuna zarar verdiği hatırlatılarak konunun önemine dikkat çekiliyor. Vatandaşlarımızın sıvı atık yağlarını muhtarlıklarımıza getirmelerinin yanı sıra toplu şekilde bulunan sıvı atık yağlar için Ödemiş Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne 0232 545 12 94 numaralı telefondan ulaşılabiliyor” dedi.

“ÇÖPE ATMAYIN, SAKIN LAVABOYA DÖKMEYİN”

Başkan Eriş şöyle devam etti: “Atık yağların çevremiz için büyük bir tehdit olduğu rakamlarla da ortada. Türkiye’de her yıl 350.000 ton bitkisel atık yağın üretildiğini, ayrıca 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirletebildiğini, kanserojen etkileri nedeniyle insan sağlığını tehdit ettiğini, ısınan atık yağların evsel çöpler ile karıştığında çöplüklerde yangınlara sebebiyet verebileceğini, nihayetinde; bitkisel atık yağlarımızı geri dönüşüme kazandırmamız gerektiğini, böylelikle atık yağların bir çevre sorunu olmaktan çıkarak ülke ekonomisine katkı sağladığını biliyoruz.

Sıvı atık yağların lavaboya dökülüp kanalizasyona karışması ya da doğrudan doğaya bırakılması durumunda sudaki oksijeni tükenme noktasına getirir. Denize, akarsuya, göle karışan bitkisel atık yağlar buralardaki canlı türlerinin yok olmasına yol açar. Atık su kirliliğine yol açan nedenlerin %25’i bilinçsiz şekilde doğaya bırakılan bitkisel atık yağlardan kaynaklanıyor. 1 litre atık yağ, 15 kişinin bir yıllık içme suyunu içilmez hale getiriyor. Bu anlamda ‘Atık yağlarınızı sakın lavaboya dökmeyin’ çağrımızı yineliyoruz. İklim krizi ile birlikte su sıkıntısının had safhaya ulaştığı bir dönemde su kaynaklarımıza gözümüz gibi bakmamız gerekirken bir de atık yağlarla sularımızın kirlenmesine izin vermiyoruz. Bu doğrultuda farkındalık oluşturmak, sıvı atık yağların kontrolsüzce lavaboya dökülmesine engel olup çevrenin korunmasını teşvik etmek adına yeni bir kampanya başlattık.

“5 LİTRE VE ÜZERİ ATIK YAĞ GETİRENE OTAMIŞ’TAN HEDİYE ÇEKİ”

Hemşehrilerimizin de büyük ilgi göstereceğine inandığımız bu yeni projede 5 litre ve üzeri atık yağlarını toplama noktalarına getiren Ödemişliler, Otamış işletmemizden hediye çekine hak kazanırken, toplanan atık yağlar ise geri dönüşüme kazandırılacak. Muhtarlıklarda yer alan bidonlarımızın kısa sürece dolacağına inanıyoruz. Muhtarlarımıza da bu anlamda gösterdikleri işbirliği ve duyarlılık için teşekkür ediyoruz. Ödemiş hepimizin evi, toprağı, taşı, suyu ve doğasıyla birlikte korumak hepimizin görevi” dedi.

Ödemiş Belediyesi, 2024 yılının ilk açılışını dünyanın en iyi turizm köyü seçilen Birgi’de yaptı. Ödemiş Belediyesi’nin Otamış markasıyla açtığı pansiyon Birgi’de ilçe turizmine kazandırıldı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, tüketen değil üreten belediyecilik anlayışı ile yollarına devam ettiklerini vurguladı.

Üreticiden tüketiciye modeliyle yola çıkan Otamış markasıyla Halkın Marketi, Birgi Hediyelik Eşya Mağazası ve Süs Bitkileri Üretim Fidanlığı kurarak üreten belediyeciliğin öncü ve örnek çalışmalarına imza atan Ödemiş Belediyesi, tarihi Birgi’de restoranıyla birlikte 10 odalı, 25 yatak kapasiteli Otamış Pansiyon’u hizmete sundu.

Bütünşehir Yasası ile kapanan Birgi Belediyesi’nden Ödemiş Belediyesi’ne devredilen yapıda tamamen belediye ekipleriyle hazırlanan Otamış Pansiyon’un açılışına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, Demokrat Parti Ödemiş İlçe Başkanı Kahraman Murat Ateş, Türk Halk Müziği’nin efsane sesi, Ödemişli ünlü sanatçı Bedia Akartürk, belediye meclisi üyeleri, oda ve dernek başkanları, belediye başkan aday adayları, muhtarlar, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN YANINA EKONOMİ BELEDİYECİLİĞİNİ EKLEDİK”

Birgi Atatürk Meydanı’nda yer alan pansiyonun açılışı öncesi Ödemiş Belediye Bandosu mini bir dinleti sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Birgi Mahalle Muhtarı Mutlu Sulukan, Ödemiş Belediyesi’nin Birgi’nin vitrine çıkması ve turizm pastasında hak ettiği payı alması için önemli projelere imza attığını vurgulayıp Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve ekibine Birgi’deki yatırımlar için teşekkür etti.

Otamış Pansiyon’un tamamen belediye emekçilerinin eseri olduğunu vurgulayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Birgi için tarihi bir günü daha yaşıyoruz. ‘Ödemiş bizim evimiz, biz büyük bir aileyiz’ diyerek çıktığımız yolda 4.5 yıl önce her şey bir hayalle başladı. Temel belediyecilik çalışmalarımızın ve ekonomik krize karşı sosyal belediyecilik çalışmalarımızın yanında üretici doğduğu topraklarda doysun diye var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Sürekli bahaneler üreten değil çözümler üreten bir anlayışla sosyal belediyeciliğe ekonomi belediyeciliğini ekledik, yeni kaynaklar üreten belediyeciliği hedefledik.

“EKONOMİ BELEDİYECİLİĞİNDE BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ OTAMIŞ İLE YAZDIK”

Bu hedefin en güzel başarı öyküsünü de 2021 yılında yazmaya başladık. Otamış adını verdiğimiz bu başarı öyküsünde üretici kooperatifleriyle işbirliği içerisinde yerel ürünleri Otamış markasıyla halkımıza ulaştırdık. Birgi’de turizme hitap eden bir mağaza açtık. Otamış markasını kentimizin simgelerinden olan süs bitkilerinde de büyüttük. Kendi fidanlığımızı kurup 1 yıl içinde Büyükşehirlere Ödemiş’in süs bitkilerini ulaştırmaya başladık.

Şimdi de Otamış markasıyla turizmde yeni hedeflere yelken açıyoruz.  Allah’ın bizlere lütfu diyebileceğimiz topraklardayız. Bu bereketli topraklarda medeniyetin hep var olması tesadüf değil. Tarihin her döneminde uygarlıklara ev sahipliği yapan Birgi’deyiz.

2022 yılında dünyanın en güzel turizm köyü seçilen Birgi’de var olan birbirinden güzel konaklama işletmelerinin yanında yatak kapasitesini artırmak üzere belediye ekiplerimiz ve imkanlarımızla Otamış Pansiyon’u bir başlangıç olarak turizme kazandırıyoruz.

Birgi Belediyemizden belediyemize devredilmiş bu yapıyı Otamış Mağazamızla birlikte bir turizm tesisine dönüştürürken her adımı, her detayı heyecanla planladık. Ekibimizle birlikte ilmek ilmek dokuduk. Bugün müteahhitler ekonomik kriz sebebiyle geleceği öngöremedikleri için ihalelere katılamıyor. Biz de bu durumda kendi ekiplerimizle birçok işi çözmeye çalışıyoruz.

Bugün Otamış Pansiyon’u açarken yakında da yine tarihi Birgimizin dokusuna uygun şekilde hazırladığımız Belediye Misafirhanemizi hizmete sunacağımızın müjdesini vermek istiyorum.

Duvardaki taştan, tavan işlemelerine kadar her şey Emin Başaranbilek’in bizlere miras bıraktığı taşa ve toprağa bakış açımızla korumacılığa uyumlu olsun diye düşündüğümüz misafirhanemizi de yine tamamen belediye ekiplerimizle hazır hale getirdik. Birgimize hayırlı olsun. Müjdelerimiz bitmiyor, Birgimize yeni bir konaklama tesisini de yine belediyemize devredilmiş olan su fabrikasında kazandıracağız” dedi.

“DAHA YÜRÜNECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”

Birgi’nin korunmasında dönemin İzmir Valisi Kemal Nehrozoğlu’nun öncülüğünde ÇEKÜL Vakfı Başkanımız Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL Vakfı Ege Bölge Koordinatörü Emin Başaranbilek’in katkılarıyla geçmiş dönem Birgi Belediye Başkanları Mehmet Hıfzı Aslankaraoğlu, Ahmet Konuş ve Cumhur Şener’in önemli çalışmalara imza attığını kaydedip bu isimlere teşekkür eden Başkan Eriş şöyle devam etti: “Turizmde Birgi’yi, Bozdağ’ı, Gölcük’ü bir bütün olarak düşünüp ilçe ekonomimize yeni bir sektör olarak turizmi kazandırmak bizim 2019’da ortaya koyduğumuz vizyonun bir parçasıdır. Şimdi de Lübbey’i hayalet köy değil, hayal edilen, gelip görmek için can atılan köy haline getiriyoruz. Lübbey’in koruma amaçlı imar planı Büyükşehir’de, Çamyayla’da ve Lübbey’de askıdadır. Hayırlı olsun.

Bu noktada; tarımı, turizmi ve kadim üretim kültürümüzü buluşturan ve bir marka değeri ortaya koyan, ilçe ekonomimiz için öncü bir adım olacağına inandığımız Otamış her geçen gün yükselen grafiğiyle Türkiye’de ekonomi belediyeciliğinin yüz akı örneklerinden birisidir.

TÜİK’in açıkladığı enflasyonun dahi %64,7 olduğu bu zor dönemde Ödemiş Belediyesi’nin var olan ekonomik kaynaklarına yeni kaynaklar eklemek zorunda olduğumuzu biliyoruz.

Otamış sayesinde belediyemizin mali yapısını güçlendirerek gelecekte atacağımız adımların kaynaklarını şimdiden oluşturuyoruz. Daha yürünecek çok yolumuz var!

Pandemiyi yaşadık, doğal afetleri yaşadık, tarihin en büyük ekonomik krizini yaşadık, halen yaşıyoruz. Belki bu yüzden istediklerimizi istediğimiz hızda yapamadık. Ama Ödemiş’e hizmet etme aşkımızdan asla vazgeçmedik.

Bu dönem altyapısını oluşturduğumuz birçok projenin hayata geçeceği yeni bir dönem için heyecanımız yüksek. Sabırla ilerlettiğimiz çalışmaların meyvesini alma zamanı geldi.

Vergide 43 verip sadece bir alabilen Ödemiş, Küçük Menderes ve İzmir sadece hakkını istiyor. Hak ettiğimizden fazlasında gözümüz yok. Ama rakamlar ve gerçekler ortada.

Ödemiş Belediyesi’nin İller Bankası payından 340 milyon lira eski parayla 340 trilyon alıp buna karşılık 1 milyar 300 milyon lira yani eski parayla 1 katrilyon 300 trilyon yatırım yapan İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ilçemiz için başaracağımız daha çok şey var.

43 verip 1 almak nerede? Aldığının 4 katından fazla yatırım yapmak nerede?

İzmir Büyükşehir Belediyemize ve Tunç Soyer Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ödemiş için halkçı belediyeciliğin, ekonomi belediyeciliğinin en güzel örnekleriyle yol arkadaşlarımızla birlikte yolumuza devam edeceğiz. Turizmin kalbinin attığı tarihi Birgimize yeni bir nefes olacak Otamış Pansiyon’un hayırlı olmasını diliyor, bu güzel turizm tesisinin hazırlanmasında emeği olan tüm ekip arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Ödemiş Belediyesi ailemize, Ödemişimize ve Birgimize hayırlı ve uğurlu olsun”

RESTORAN DA EN GÜZEL LEZZETLERLE HİZMET VERECEK

Başkan Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, ünlü sanatçı Bedia Akartürk, belediye meclisi üyeleri ve beraberindeki davetliler Otamış Pansiyon’un açılış kurdelesini kesip yeni turizm tesisini inceledi. Konaklama hizmetinin yanı sıra restoranıyla Ödemiş’in en güzel lezzetlerini de Birgililere ve Birgi’ye gelen konuklara sunacak Otamış Pansiyon’a 0232 531 60 61 numaralı telefondan ulaşılıp rezervasyon yaptırılabiliyor.

 

Ödemiş Belediyesi, 2024 yılına yepyeni projelerle “merhaba” diyor. Ödemiş’te eski otogarda yer alan garaj kahvehanesi yeni bir çehreye bürünerek kitap konseptiyle Ödemiş gençliğine hizmet verecek. Ödemiş’in eğitimci Belediye Başkanı Mehmet Eriş, kitap kafenin 24 saat çalışma esasıyla öğrencilerin huzur içinde ders çalışabileceği bir kütüphane ortamını sağlayacağını belirtti.

Ödemiş’te uzun yıllar garaj kahvesi olarak kullanılan mülkiyeti Ödemiş Belediyesi’ne ait taşınmaz, kitap kafe konseptiyle yeniden hayat bulacak. Çalışmalarla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı Bihter Aka ile birlikte incelemelerde bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemişli öğrencilerin ders çalışma ve sınava hazırlık süreci için yeni bir adresi ilçeye kazandıracaklarını açıkladı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Eriş, “Burada tarihi garaj kahvesindeyiz, dokuya uyumlu şekilde düzenlemelerimiz olacak. Bu mekanla ilgili düşüncelerimizi ne yazık ki tam istediğimiz gibi hayata geçiremiyoruz. Bu alanın koruma kapsamında SİT olması sebebiyle asıl düşüncemizden biraz daha farklı bir konuma geldik. Burası için birçok işletmecinin talebi oldu, bizim de işletme yönüyle fikirlerimiz vardı. Ama Koruma Kurulu’nun kararları doğrultusunda biz burayı eğitim yılının ikinci yarısına yetişecek şekilde çocuklarımız ve gençlerimiz için bir kütüphaneye yani kitap kafeye dönüştüreceğiz” dedi.

“GENÇLERİMİZE KULAK VERDİK”

Eski otogarın birçok eğitim kurumunun tam ortasında yer aldığını, bu anlamda öğrencilerin ulaşımının son derece kolay olduğunu hatırlatan Eriş şöyle devam etti: “Okullarımızın tam ortasında yer almasının yanı sıra kırsal mahallelerimize giden araçlarımız da burada yolcu indirip bindiriyor. Belediye Kız Öğrenci Konuk Evimize de yakın. Yani ulaşmak kolay. Çocuklarımıza iyi bir ders çalışma ortamı sağlayacağız. Kitap Kafe konseptiyle hizmet vereceğiz.

“24 SAAT AÇIK TUTMAYI HEDEFLİYORUZ”

24 saat açık tutmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin bizden böyle bir talebi vardı. Gençlerimize de kulak vererek üniversiteye hazırlık sürecinde ışığı sürekli yanan bir eğitim yuvasını da burada ilçemize kazandırmış olacağız. Ödemiş’in kalbinin attığı bu noktayı 24 saat yaşayan, canlı bir mekana dönüştüreceğiz. Şimdiden Ödemişimize hayırlı olsun” dedi.

“Bize teslim edilen yolları hızla onarıyoruz. Teslim edilmeden onarma şansımız yok”

Ödemiş’te farklı kurumların altyapı yatırımları sebebiyle birçok cadde ve sokak adeta şantiyeye dönüşürken Ödemiş Belediyesi, çalışmaları tamamlanıp kendisine teslim edilen yolların hızla onarımı için çalışmalarını sürdürüyor.

GDZ Elektrik tarafından elektrik hatlarının yeraltına alınması ve sokak aydınlatmalarının yenilenmesi çalışmaları için yapılan kazılar sonrası, elektrik hatlarının denemesi tamamlanan ve GDZ Elektrik tarafından kabulü yapılıp Ödemiş Belediyesi’ne teslim edilen yollarda sıcak asfalt yama çalışmaları yapılıyor.

Çalışmaların devam ettiği Atatürk Mahallesi Kaymakam Yusuf Doğan Caddesi’nde incelemelerde bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, okul ve cami çevresi gibi hareketliliğin daha yoğun yerler öncelikli olacak şekilde yolların onarımını hızla sürdürdüklerini vurguladı.

“ÖDEMİŞ BELEDİYESİ BİR METRE BİLE YER KAZMADI”

Ödemiş’in gelecekte faydasını daha da iyi hissedeceği altyapı yatırımlarının şehri olumsuzluklara karşı dirençli hale getirdiğini kaydeden Başkan Eriş, “Hep söylediğimiz gibi Ödemiş Belediyesi olarak bir metre bile yer kazmadık. Elektrik, doğalgaz, internet, su ve kanalizasyon gibi altyapı yatırımları ve zaman zaman da arızalar için farklı kurumlarca kazılar yapılıyor. Biz de bu kazı yapılan alanlarda çalışmaların derli toplu ilerlemesi ve mümkün olan en kısa sürede onarımın yapılması için çalışmaları yakından izliyoruz. Bu çalışmaların önemi ve faydası gelecekte daha da iyi anlaşılacaktır. Burada Çamlık Camii ve 50. Yıl Ortaokulu’nun ulaşım yolundayız. Bize teslim edilen yer varsa, sözleşme olarak gerekli işlem yapıldıysa hemen onarıma başlıyoruz. Burada da cadde boydan boya kazılmış, trafo ile bağlantı sağlanmış. Kazmak ne kadar kolaysa onarmak aynı derece kolay ve çabuk olamıyor. Kepçenin kazdığı hızda kapatma şansımız yok. Tekrar altını çiziyorum. Bize teslim edilen yolları hızla onarıyoruz. Bu ne demek? Yani GDZ Elektrik gelecek altyapı çalışmasının tamamlanışına bakacak, deneme yapılacak, hatların kabulü yapılacak sonrasında yolu bize teslim edecek. Bize teslim edilmeyen yollarda çalışma yapamıyoruz. Biz kendi programımızı bırakıp GDZ Elektrik’in terk ettiği yolları yapmak durumunda kalıyoruz. Parası verildi deniliyor parası hiç önemli değil. Biz kendi ekiplerimizi bu işlerle görevlendirmek zorunda kalıyoruz. Müteahhit kendisi kapatsa biz de Fen İşleri ekiplerimizi başka programladığımız işlerde değerlendireceğiz. Türkmen Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Bengisu Mahallesi’nde birçok cadde ve sokağımız kazılmış durumda. Kendi işimizi bırakıp bunlarla uğraşıyoruz. Bunu da halkımızın bilgisine sunuyorum. Hava elverdiği sürece çalışmalarımız hızla devam edecek. Tekrar belirtiyorum, yapılan hatların denemeleri uygunluğu sağlandıktan sonra GDZ Elektrik tarafından kabulü yapıldıktan sonra yollarımız bize teslim edilebiliyor. Kazılan çukurlar toprakla kapatıldıktan sonra hemen gelip asfaltlama olamıyor ne yazık ki. Halkımız bunu bilsin. Hemşehrilerimize de sabırları, özverileri ve dayanışmaları için teşekkür ediyorum. Var gücümüzle sahadayız” dedi.

Başkan Eriş: “Birlikte planladığımız çalışmalarla sıkıntıları en aza indireceğiz”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Ödemiş’te Zafer Mahallesi’nde aşırı yağışlarda yaşanan sıkıntıları en aza indirmek üzere başlattığı yağmur suyu drenaj hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Eriş, ekonomik kriz sebebiyle yapım ihalelerine müteahhitlerin katılım gösteremediği bu zor dönemde sıkıntıları en aza indirmek için İZSU ile planlama yaptıklarını ve İZSU’nun kendi imkanlarıyla çalışma gerçekleştirdiğini vurguladı.

İZSU KENDİ EKİPLERİYLE SAHADA

Ödemiş’te iklim krizinin etkileri ile ani ve aşırı yağışlarda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek adına İZSU Genel Müdürlüğü'nün Ödemiş'te Ödemiş Belediyesi ile birlikte planladığı çalışmalar aralıksız sürüyor.

Bu çalışmaların bir parçası olarak Şehit Turan Emeksiz Bulvarı’ndan Ortaç Sokağı ve 125. Yıl Kültürpark bölgesine doğru gelen yağmur suları ile Adalet Sarayı ve Şehit Erdal Bodur Caddesi çevresinden kot farkı sebebiyle gelen yağmur sularını ızgaralarla toplayıp drenaj hattıyla Genev Çayı’na deşarj edecek dev yatırım için İZSU ekipleri, yağmur suyu hattı döşeme çalışması gerçekleştiriyor.

ANADOLU CADDESİ’NDEN SONRA İKİNCİ ETAP ZAFER MAHALLESİ’NDE

Çalışmalarla ilgili İZSU Ödemiş Teknik Şube Müdürü Koray Yapıcı ile birlikte Zafer Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Anadolu Caddesi’nde yaptığımız yağmur suyu hattı planlaması gibi Zafer Mahallesi’nde de çalışma başlattık. Bu planlamayı Ödemiş Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğümüz birlikte yaptılar. Zafer Mahallemizde belirli bir konut alanının ardından tarlalar başlıyor. Bu tarlalardan aşırı yağışlarla birlikte gelen yağmur suları da zaman zaman sıkıntılara yol açabiliyor. Aşırı ve ani yağışlarda yaşanan sıkıntıları önlemek için bir çalışma planladık. Burada herhangi bir müteahhit firma yok. Tamamen İZSU ekipleri, İZSU iş makineleri ile çalışma yapılıyor.

EKONOMİK KRİZ YÜZÜNDEN İHALELERE KATILAN OLMADI

Çünkü bu tarz işlerin ihalesine müteahhitler katılmıyor. Sadece Ödemiş için bu tarz 12 yapım işinin ihalesine ekonomik kriz sebebiyle katılan olmadı. Müteahhitler de sürekli artan maliyetleri, fiyatlardaki belirsizliği göz önüne alarak elbette ihalelere girmiyor. Çünkü geleceği öngöremiyorlar. Peki ne oluyor, hizmette bizden kaynaklı olmayan gecikmeler yaşanıyor. Biz bunu önlemek için İZSU Ödemiş Teknik Şube Müdürlüğümüz ile beraber doğru bir planlama yaptık. 125. Yıl Kültürpark yanındaki Genev Çayı ya da Ahrandı Çayı’ndan Şehit Erdal Bodur Caddesi’ni takip ederek yeni Adliyeye kadar olan bölgede oluşan yağmur sularını ve Şehit Turan Emeksiz Caddesi’ndeki yağmur sularını toplamak için 800’lük diye tabir ettiğimiz borular yerleştiriliyor, ızgaralar oluşturuluyor. Boruların döşenmesi işlemi kademe kademe ilerliyor” dedi.

“YAĞMUR SULARI DERELERE ULAŞTIRILACAK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, İZSU Genel Müdürlüğü’ne ve ilgililere teşekkür eden Başkan Eriş, “İklim krizi ile birlikte nerede ne zaman bir afetle karşılaşacağımızı öngörmemiz zorlaştı. Yerel kuvvetli sağanak yağışlar gibi durumları sık sık görüyoruz. Yalnızca burada su birikmiyor, buradan gelen fazla yağmur suyu kentin daha güneyine doğru akıyor. Ortaç Sokak’tan yeni hastanenin olduğu bölgeye gidiyor, Atatürk Mahallesi sokaklarından Ulus Meydanı bölgesine gidiyor. Bunları önlemek için Şehit Adnan Menderes Bulvarı ile Saraçoğlu Caddesi’ni bağlayan Anadolu Caddesi’nde ilk etap yağmur suyu hattını yaptık. Bu birinci faz. Burası da ikinci faz olacak. Bundan sonra da sıkıntı yaşanan bölgelerden Ulus Meydanı, Harbiye Caddesi, Enstitü Caddesi, Hatay Caddesi ve Spor Sokak civarında suyunu toplayıp yeni istasyon yanı Kurtuluş Caddesi’nden devam ederek Mercan, Yunus Emre Caddesi, Fabrika Caddesi bölgesinin de yağmur suyunu alacak şekilde bir hat daha oluşturacağız. Yine Patates Pazarı civarı, Gençlik Caddesi ve Bayır Sokak üzerinden dereye ulaştırılacak yağmur suyu hatlarıyla Ödemiş’in altyapısını daha dirençli hale getireceğiz.

“ŞEHRİMİZİ ADETA YAĞMUR SUYU KUŞAKLARIYLA DONATIYORUZ”

Yağmur suyu çalışması dediğimiz zaman şehrin doğusunda Genev Çayımız var, yine Bayır Sokak’a gelen Kuvvetli Mahallesi’nden gelen bir çayımız var. Bizim temel düşüncemiz bu iki akarsu yatağına yağmur sularımızı deşarj ederek bu kronikleşmiş soruna çözüm üretmektir. Çalışmalarımız hava koşullarının izin verdiği ölçüde hızla sürüyor. Burada kullanılan malzemeler de başta borularımız olmak üzere ihale ile alınıyor. Bu ihale süreçlerini de beklemek zorundaydık. Şimdi de harekete geçildi. Şehrimizi adeta yağmur suyu kuşaklarıyla donatıyoruz.

Görmeyen, duymayan, bilmeyen anlamında söylemiyorum. Ama tüm bu çalışmalar bir plan dahilinde yapılıyor. Etap etap ilerleme sağlanıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra yollarımızda hızlı bir onarım süreci de yaşanacak. Emeği olan tüm ekiplerimize Ödemiş ailemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu iklim krizi ortamında afetlerden kaynaklı sıkıntıları belki tamamen yok edemeyebiliriz ama birlikte planladığımız çalışmalarla sıkıntıları en aza indireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi daha dirençli bir Ödemiş için el ele ilerliyor” dedi.

Ödemiş’in eğitimci Belediye Başkanı Mehmet Eriş yayımladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajıyla tüm meslektaşlarının Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kurtarıcımız ve Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Başöğretmenlik’ görevini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihinin yıl dönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm öğretmenlerimize kutlu olsun.

Bir eğitimci olarak biliyorum ki, dünyada ve ülkemizde yaşanan her türlü gelişmenin, insanlık için faydalı olan her bir adımın ve çalışmanın temelinde iyi yetişmiş insan gücü bulunmaktadır. Bu insan gücünü yetiştirenler de öğretmenlerdir. Öğretmenlik, yalnızca bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Ömür boyu sürecek bir aydınlanma mücadelesidir. Tıpkı bir çiftçinin toprağı emek emek, ilmek ilmek işlemesi gibi öğretmenler de nesilleri yetiştirmek için özveriyle çalışır. Bu nedenledir ki bir insan nasıl ailesini unutmazsa öğretmenlerini de unutmaz.

Bu çok güçlü bir bağdır. Öğretmenler de öğrencilerini daima sevgiyle anar ve kalbinde anne ve baba şefkati ile yaşatır. 40 yılı aşkın bir süre önce Balıkesir Dursunbey’de okulun kapısından içeriye öğretmen olarak girdiğim ilk günden bu yana her bir öğrencimle kurduğum bilgi ve sevgi bağı ilk günkü gibi güçlüdür. Öğretmenler sevginin, merhametin, özverinin en güzel örnekleriyle nesiller yetiştirir.

Çağdaş uygarlık yolunda eğitimin önemini her zaman dile getiren ebedi liderimiz Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın en kritik günlerinde dahi ‘Önce eğitim’ demiş 1921 yılında Ankara’da toplanan Maarif Kongresi’ne bizzat katılarak açılış konuşmasını yapmıştır.

Vatanımızı düşman işgalinden kurtardıktan sonra en büyük mücadelenin cehalete ve karanlığa karşı verileceğini anlatan Atatürk, Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte eğitimde dev atılımlara imza atmıştır. Atatürk’ün çağların ötesini aşan vizyonu ile genç Cumhuriyet, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller sayesinde hızla yükselmiştir. Bugün ikinci yüzyılına kavuşma onurunu yaşadığımız Cumhuriyetimizin güvencesi de akıl ve bilimin ışığında çağdaş bir eğitim sistemiyle yetişecek yeni nesillerdir.

Her ne kadar öğretmenlerimizin de eğitim sistemimizin de acilen çözüm bekleyen sorunları olsa da sevgisi ve ilgisi ile her zaman kalplerimizde yeri olan öğretmenlerimiz tüm zorluklara rağmen görevlerini kutsal bilerek özveriyle emek vermektedir. Ülkemizin akıl ve bilimin yolunda çağdaş bir eğitim sistemine kavuşması, öğretmenlerimizin mesleki ve ekonomik anlamda sorunlarının çözülmesi aynı zamanda güçlü yarınların inşa edilmesi anlamına gelmektedir.

‘Eğitimde fırsat eşitliği’ anlayışımızın bir parçası olarak, belediyemiz bünyesindeki Türkan Saylan Eğitim Merkezimizle, ödev evlerimizle, çocuk evlerimizle çocuklarımız ve gençlerimiz geleceğe hazırlanırken yanlarında oluyoruz.

Bir öğretmen olarak bugüne dek üzerimde emeği olan tüm öğretmenlerime şükranlarımı sunuyorum. Geçmişte beraber çalıştığımız, öğretmenler odasında birlikte oturduğumuz, okul bahçelerinde ve koridorlarında nöbet tutup beraber aynı havayı soluduğumuz öğretmenlerimizden ebediyete göç edenlere Allah’tan rahmet dilerken hayatta olan çalışma arkadaşlarıma da başarı, kolaylık ve sağlık dolu günler diliyorum.

Başöğretmenimiz Atatürk’ün, ‘Öğretmenler; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır’ veciz sözünün ışığında, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın ve aydınlık yarınlarımızın güvencesi nesillerin, öğretmenlerimizin emeğiyle yetişeceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere sonsuzluğa uğurladığımız öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, çocuklarımızı emanet ettiğimiz tüm öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

“BİRGİVİ’Yİ ANLAMAK” PANELİ 23 KASIM’DA BİRGİ’DE

Birgi’de yaşamış büyük İslam âlimi İmam Birgivi’nin vefatının 450. yıl dönümü dolayısıyla Ödemiş Belediyesi tarafından “Birgivi’yi Anlamak” paneli düzenlenecek. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Birgi’den dünyaya önemli mesajlar vermiş İmam Birgivi’yi anmak ve anlamak üzere düzenlenecek etkinlikler için çağrıda bulundu.

2022 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından dünyanın en iyi 32 turizm köyünden biri seçilen Birgi, büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ödemiş’te tarih ve doğa turizminin yanı sıra inanç turizmiyle de öne çıkan Birgi’de yaşamış büyük İslam âlimi İmam Birgivi vefatının 450. yılında Birgi’de anılacak. 23 Kasım Perşembe günü Ödemiş Belediyesince “Birgivi’yi Anlamak” konulu panel düzenlenecek. Yurdun dört bir yanından akademisyenler İmam Birgivi Mehmet Efendi’yi ve eserlerini konuşacak. İmam Birgivi Medresesi ziyarete açılacak.

Birgi’deki Ödemiş Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlenecek panel saat 10.00’da açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Moderatörlüğünü Ödemişli bilim insanı Van 100. Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Top’un yapacağı panelin ilk oturumunda Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Önal, “İmam Birgivi’nin Hayatı, Eserleri ve İnanç Dünyası”, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Taş, “Birgi’de medreseler” Ödemişli bilim insanı arkeolog Prof. Dr. Necla Sevin de  “Birgi’ye İmam Birgivi Öncesi Genel Bakış” başlıklı sunumlarını yapacak.

İMAM BİRGİVİ HAKKINDA YAZILAN TEZLER SERGİLENECEK

Daha sonra saat 14.00’de Aydınoğlu Meydanı’nda yer alan İmam Birgivi Medresesi olarak da bilinen Ataullah Medresesi ziyarete açılacak.

İmam Birgivi’nin hayatına dair bilgilendirmelerin, eserlerinin, İmam Birgivi hakkında yazılmış kitapların, Birgi medreselerinde okutulan kitapların sergileneceği Ataullah Medresesi’nde İmam Birgivi Mehmet Efendi hakkında yazılmış 35 farklı tez de yer alacak.

Medrese açılışı sonrası panelin ikinci oturumunda saat 14.30’da Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof.Dr. Ramazan Biçer, “Birgivi’yi Anlamak” üzerine sunum yapacak. Ödemiş İmam Birgivi İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülgün Gedikbaşı, “İmam Birgivi’ye göre Manevi Hastalıklar ve Şifa Yolları”, Ödemiş İstiklal İlkokulu Müdür Yardımcısı, Tarih Öğretmeni Tekin Açıkel, “Birgi Medreselerinde Okutulan Ders Kitapları” Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı ve Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni  “İmam Birgivi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” konulu sunumlarıyla İmam Birgivi’yi anacak ve anlatacak.

23 KASIM’DA BİRGİ’DE BULUŞALIM

Osmanlı döneminde uzun yıllar Birgi’de değerli öğrenciler yetiştiren, ilim, irfan yayan ve en güzel eserlerini burada yazıp İslam alemine önemli mesajlar veren İmam Birgivi Mehmet Efendi’yi anmak ve anlamak üzere düzenlenecek etkinliklere tüm vatandaşların davetli olduğunu belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kasım ayı bizim için çok önemli bir ay. Kurtarıcımız ve Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız bu ayda Öğretmenlerimizin gününü de paylaşıyoruz. Ayrıca İslam alemi için bölgemiz için büyük bir değer olan İmam Birgivi’yi vefatının 450. Yılında anmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerden akademisyenlerimiz, ilçemizin bilim insanları, öğretmenlerimiz ile birlikte dolu dolu içeriğe sahip bir panelle “Birgivi’yi anlamak” diyeceğiz. 23 Kasım Perşembe günü dünya turizm köyü Birgi’de düzenlenecek panel ve açılışa tüm halkımız davetlidir” dedi.

Bu Kalp Seni Unutur mu?

10 Kas 2023
469 defa


Yaktığı özgürlük ve bağımsızlık meşalesi ile yolumuzu, emanet ettiği Cumhuriyet ile dünümüzü, bugünümüzü ve yarınımızı aydınlatan Atatürk’ün yolundan hiç ayrılmadık, hiç ayrılmayacağız!
Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 85. yılında saygı, minnet, rahmet ve asla dinmeyen bir özlemle anıyorum.

Mehmet Eriş
Ödemiş Belediye Başkanı

Süs bitkilerinin merkezi konumundaki Ödemiş’te üreticiye büyük destek sunan Ödemiş Belediyesi yeni bir proje için kolları sıvadı. Ödemiş-Ovakent karayolu üzerinde bulunan, Ödemiş Belediyesi’ne ait 45.500 metrekare arazide dış mekan süs bitkisi üretimi konusunda faaliyet gösteren Otamış Üretim Fidanlığı’nda “Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi” kurulumu için çalışmalara başlandı. Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi’nin ilk lavanta fidelerini Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, toprakla buluşturdu. Eriş, “Ekonomik kaynak üreten belediyecilik için öncü ve örnek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Üreten Belediyeciliğin örneklerini Otamış ile sürdüren Ödemiş Belediyesi, hoş kokularının yanında tıbbi özelliklere sahip olmaları sebebiyle değer gören ve özellikle pandemi sürecinde kullanımı tekrar artan tıbbi-aromatik bitki üretimi için harekete geçti. Ödemiş-Ovakent karayolu üzerinde oluşturulan Otamış Üretim Fidanlığı’nda “Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi” oluşturuluyor.

300 BİTKİ TÜRÜ ÜRETİLECEK

İlaç sektöründen geleneksel tıp alanına, gıda sanayinden kozmetik sanayine kadar bir çok sektörde kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve değerlendirilmesi amacıyla kurulacak olan bahçe bu alanda bir koleksiyon bahçesi olma özelliği de taşıyacak.

İlk etapta lavanta, biberiye, nane, adaçayı, kekik türleri başta olmak üzere 80’den fazla bitki türünün üretimine başlanacak. Birkaç yıl içinde 300’den fazla tıbbi ve aromatik bitki türüne ulaşması planlanan bahçeden bölgedeki süs bitkisi üreticilerinin anaçlık olarak faydalanabileceği gibi Ödemiş Belediyesi tarafından üretilecek bitkilerden hobi amaçlı olarak vatandaşlar da edinerek bahçelerine dikebilecekler.

DOĞAL ÜRÜNLER OTAMIŞ MARKASIYLA SATIŞA SUNULACAK

Bu bahçede yetişen bitkilerden fide-fidan, bitki çayları; lavanta yağı, defne yağı gibi uçucu yağlar; çörek otu, susam, bamya tohumu yağı gibi sabit yağlar; biberiye, kekik, zencefil gibi baharatlar; kekik suyu, karabaş suyu gibi hidrosoller; kantaron yağı gibi maserasyon yağları ile bunlardan üretilecek ev sabunu, sıvı sabun, krem gibi bir çok ürün Otamış mağazalarında ve online satış sitesinde tüketiciye sunulacak.

LAVANTA BAHÇESİ İLE AGROTURİZM HEDEFİ

Bünyesinde kurulacak olan 3000 metrekarelik lavanta bahçesi ile agroturizm alanına da hitap etmesi planlanan bahçe, halkın ziyaretine de açık olacak. İsteyen ziyaretçiler lavanta bahçesinde vakit geçirirken isteyen ziyaretçiler de koleksiyon bahçesinde tıbbi ve aromatik bitkileri görme, tanıma ve faydalarını öğrenme fırsatı bulacak. Lavanta bahçesi eşsiz renkleriyle fotoğraf çekimi platosuna da dönüşecek.

Ziyaretçiler, bahçede üretilen bitki çaylarından da faydalanabilecek ve bahçedeki dinlenme alanında doğayla baş başa zaman geçirebilecek. Otamış Fidanlığı Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi’nde belirli aralıklarla sabun yapımı, krem yapımı, sirke yapımı gibi hobi amaçlı etkinlikler de düzenlenecek.

YAĞ ÜRETİMİ İÇİN TESİS KURULACAK

Tıbbi-Aromatik Bitkiler Bahçesi bünyesinde uçucu ve sabit yağ üretimi için distilasyon ve sabit yağ tesisi de kurulacak. Bu tesis aynı zamanda Ödemiş ve çevre ilçelerdeki üreticilere de hizmet verecek. Üreticiler tarafından üretimi yapılan ya da doğadan toplanan tıbbi ve aromatik bitkiler bu tesiste işlenerek üreticilerin, bitkilerden piyasa değeri yüksek ürünler elde etmesi sağlanacak.

Ödemiş tarımı için alternatif üretim modelleri oluşturma hedefiyle faaliyet gösterecek olan Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi’nin bahar aylarında halkın ziyaretine açılması planlanıyor.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Başkan Yardımcısı Bihter Aka ve Park ve Bahçeler Müdürü Seher Gözlü ile birlikte Otamış Üretim Fidanlığı’nda incelemelerde bulunarak ilk lavanta fidelerini toprakla buluşturdu.

“EKONOMİ BELEDİYECİLİĞİ”

Eriş, “Ekonomi belediyeciliği ile üreten belediyeciliği birleştirdiğimiz Otamış markası ile açtığımız mağazaların yanında süs bitkilerinde de üreticimizi destekleyecek adımlar atıyoruz. 2021 yılında çalışmalarına başladığımız Otamış Üretim Fidanlığı’nı 1 yıl içerisinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizle üretime hazır hale getirdik. Büyükşehirlere süs bitkisi sevkiyatları yaptık. Şimdi de burada Tıbbi-Aromatik Bitki Bahçesi oluşturup üreticimize öncü ve örnek olmayı planladık. Tıbbi-Aromatik bitkilere son dönemde ilgi iyice arttı. Bu ilgiyi bölge ekonomimize yeni bir pencereye dönüştürmek, yeni bir üretim alanı açmak için değerlendirmeyi hedefliyoruz.

Bu doğrultuda ayrıca burada üretilecek ürünlerden elde edilecek doğal yağları gerek Otamış Mağazalarında gerekse de online satış mağazasında satışa sunup belediyemize yeni bir ekonomik kaynak daha oluşturacağız. Ayrıca bu bahçe ilçe turizmi için de bir cazibe merkezine dönüşecek. Ödemişlilerin ve ilçemize konuk olanların vakit geçirmekten, doğayla, toprakla ve birbirinden güzel kokulu bitkilerle bir arada olmaktan keyif alacağı bir bahçe oluşturuyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

 

Bizi biz yapan Cumhuriyetimizin 100. yılında mutluluğumuz, gururumuz ve inancımız 100 kat daha fazla. 

Hep aydınlığa, hep umuda doğru Atatürk’ün yolunda durmadan ilerliyoruz. En büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyet’i bizlere emanet eden Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Mehmet Eriş

Ödemiş Belediye Başkanı

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama