Haberler

Ödemiş Belediyesi kentteki yeşil alan miktarını ve sosyal alanların sayısını artırmaya yönelik çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor. 2021 yılında 7 bin 500 metrekarelik yeşil alan daha kente kazandırılırken ilçedeki toplam yeşil alan miktarı 346 bin 600 metrekareye ulaştı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimize yeni soluk alma alanları kazandırıyoruz” dedi.

Son derece verimli topraklara sahip Ödemiş’te üretimi ve üreticiyi destekleyen Ödemiş Belediyesi, yaşam alanlarının çehresini de yeşil alanlarla güzelleştiriyor. Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında 2021 yılında 6 yeni park Ödemişlilerin hizmetine sunulurken 2019 Nisan ayından bu yana kentte düzenlemesi yapılan yeni park sayısı 23’e ulaştı. Kente kazandırılan 2 parkta peyzaj düzenlemeleri devam ediyor.

Yaklaşık 35 bin metrekarelik yeni yeşil alan

Tamamen yenilenerek yeni bir çehreye büründürülen Anafartalar Mahallesi Sağlık Parkı, İlkkurşun Mahallesi Natho Hande Demir Parkı, Çaylı Mahallesi Atatürk Parkı ve Cumhuriyet Mahallesi Behiç Galip Yavuz Parkı 2021 yılında törenle hizmete sunuldu. Süleyman Demirel Mahallesi’nde yeni oluşturulan park da Polis Şehitleri Parkı ismi verilerek törenle hizmete girdi.

2019 ve 2020 yıllarında 27 bin 100 metrekare yeni yeşil alan oluşturan Ödemiş Belediyesi, 2021 yılında da 7 bin 500 metrekarelik yeni yeşil alanı soluk alma alanı olarak kente kazandırdı. Böylelikle Ödemiş’in toplam yeşil alan miktarı 346 bin 600 metrekareye yükselmiş oldu.

Çocukların ve ailelerin gönüllerince vakti geçirip enerjilerini değerlendirmeleri için çocuk oyun gruplarını yenileyen ve dezenfekte eden Ödemiş Belediyesi, 2019 yılı Nisan ayından bu yana kentteki parklarda 36 adet çeşitli büyüklüklerde oyun grubu kurulumu gerçekleştirdi. Aynı dönemde kurulumu yapılan spor aleti seti sayısı 8 olarak belirlendi.

İklim koşullarına ve kent dokusuna uyumlu ağaç ve bitki türleriyle kenti güzelleştirmeye devam eden Ödemiş Belediyesi, 2019 ve 2020 yıllarında 158 bin 870 adet fidan ve çalı grubunu toprakla buluşturdu. 2021 yılında bu rakam 45 bin 610 olarak tespit edildi. 2019 yılı Nisan ayından bu yana dikimi yapılan fidan ve çalı grubu bitki sayısı 204 bin 480 oldu.

Tüm bunların yanında park ve yeşil alanlarımızda sulama, çim biçimi, budama, yabancı ot mücadeleleri, gübreleme ve ilaçlama, ağaç budamaları mevsim şartlarına göre devam eden Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kent peyzajında değerlendirilen bazı çalı grupları ve ağaçlardan tohum ve çelikler alıp kendi üretim serasında çoğaltmak üzere çalışma başlattı.

Ayrıca imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesi adına yine Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü atölyesinde ilk kez kent mobilyaları üretimine başlanarak ihtiyaç duyulan parklarda bank montajları yapılıyor.

 “Kentimize yeni soluk alma alanları kazandırdık”

Süs bitkilerinin yurdu Ödemiş’te yaşam alanları çevresinde yeşil alanları artırmak üzere çalışmaların sürdüğünü belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimize yeni soluk alma alanları kazandırarak yeşil alan kapasitemizi yaklaşık 35 bin metrekare artırdık. Tüm planlamamızı da kentin soluk alacağı şekilde yapıyoruz. Yeni yapılaşan bölgelerimizde de yeni parklar için hazırlıklarımız sürüyor. Mevcut parklarımızı da tamamen yenileyerek hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Geçmişe göre rekor denilebilecek sayıda fidanımızı kentimizde toprakla buluşturduk. İklimimize uygun, daha az su tüketimiyle daha çok yeşil doku sağlayan türde ağaçlarımızın dikimini sezonuna göre yapıyoruz. Çünkü süs bitkilerinin yurduna, meyve fidancılığının üretim merkezine bu yakışır diyoruz.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz oldukça yoğun bir tempoyla çalışıyor. Bir yandan tehlike arz eden ağaçlarımızın da ilgili kurumlardan aldığımız izinler doğrultusunda kesimini yapıp yakacak olan ihtiyaç sahiplerimize ulaştırıyoruz. Bu ağaçların yerlerine de yine dokuya uygun yeni fidanları toprakla buluşturacağız. Ayrıca kendi seralarımızda da ağaç ve çalı grubu bitki türleri için üretimimiz sürüyor. Bank, piknik masası gibi kent mobilyalarını da bundan böyle kendi ekiplerimizle üreteceğiz. Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na kadar her mahallemize hizmet ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz.

 “Gençlerimiz ve çocuklarımızla birlikte temalı park tasarlayacağız”

İhtiyaca göre özellikle çocuklarımızın güvenle oyun oynayıp enerjilerini değerlendirebilecekleri oyun alanlarını İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte yeniliyoruz. Yeni dönemde de yine gençlerimizin ve çocuklarımızın tasarlayacakları bir temalı parkı Ödemişimize kazandıracağız. Bu anlamda hazırlıklarımız devam ediyor.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, vefatının 99. yıl dönümünde Ödemiş’te törenle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 14 Ocak 1923 tarihinde vefat eden annesi Zübeyde Hanım için Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde bulunan büstünde anma töreni düzenlendi.

Anma törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Sezer Türkmenoğlu, CHP Ödemiş Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kaya Görgülü, ADD Ödemiş Şube Başkanı Gürcay Işık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, belediye meclisi üyeleri, kadın belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Zübeyde Hanım’ın anıtına çiçek ve çelenk takdimi gerçekleştirildi.

 “BİR ANNE TÜM DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Zübeyde Hanım’ı saygı minnet ve rahmetle andıklarını belirterek, “Her zaman söylüyoruz: ‘Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir’. Bu söylem, Türk tarihinde eşsiz bir örnekle hayat bulmuş bir söylemdir. Evet, bir anne yurdunun ve milletinin makûs talihini değiştiren bir evlat yetiştirmiştir. O anne Zübeyde Hanımdır.

Türlü çilelerin içerisinde büyüttüğü evladına vatan sevgisi ve insan sevgisi yanında bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti de aşılayan Zübeyde Annemiz, sadece Ebedi Liderimiz Atatürk’ün değil hepimizin annesidir. Zübeyde Annemizin Türk ordusuna ve dünya tarihine armağan ettiği Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, boynunda idam fermanıyla Anadolu’da başlattığı direnişle önce kurtuluşa ardından da millet egemenliğine dayalı Cumhuriyet’e giden yolu açmıştır.

Emperyalistlere karşı kazanılan savaş ve ardından sayısız devrimlerle yükselen Türkiye Cumhuriyeti, tüm mazlum milletlere umut olmuştur, ışık olmuştur. ‘Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir’ sözü anlamına böylelikle kavuşmuştur.

Ömrü savaş meydanlarında geçen oğluna her zaman hasret duyan Zübeyde Hanım, bu hasretini yüreğinde yaşayıp oğluna her zaman moral aşılamıştır.

Hasret duyduğu oğluna ‘Oğlum, seni bekledim. Gelmedin. Çaya gittiğini söylemiştin bana. Ama cepheye gittiğini biliyorum. Senin için dua ediyorum. Savaşı kazanmadan geri gelme.” şeklinde mektup yazan Zübeyde Hanım, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen kazanılan büyük zaferlerle dünyanın en mutlu insanı olmuştur.

Atatürk, hiçbir zaman doya doya hasret gideremediği annesini yine bir yurt gezisine çıktığı sırada yitirmiştir. Atatürk, kendisine ‘Sarı Paşam’ diye hitap eden annesini İzmirlilere emanet etmiştir.

Yetiştirdiği deha ile ülkesinin kaderini değiştiren Zübeyde Hanım’ı anmak demek, kurtuluş mücadelemizin ruhunu, Türk Kadını’nın fedakarlığını ve kahramanlığını, Cumhuriyet'i ve kazanımlarını bir kez daha anlamak, savunmak ve korumak demektir.

Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden Zübeyde Annemizin şahsında ebediyete göç etmiş şehit annelerimizi, kahramanlığın ve fedakârlığın sembolü Türk kadınlarını anıyoruz. Büyük Türk Kadını ve Annesi Zübeyde Hanım’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Ödemiş Belediyesi tarafından Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün desteğiyle yeni dönemde düzenlenecek kurslar için kayıtlar Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'nde yapılıyor.

Son Başvuru Tarihi 14 Ocak 2022

Bilgi için: 05338961330


AFRİKAN SEPET KURSU
KURS GÜNLERİ: ÇARŞAMBA 10:00-13:00 / PERŞEMBE 10:00-13:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

AHŞAP BOYAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

AHŞAP YAKMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 13:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

BAKIR TEL VE BONCUK TAKI KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 10:00-13:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

CAM BOYAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 19:00-22:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ


ÇİNİ İŞLEME-PORSELEN DEKOR KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-16:30 / CUMA 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

EBRU KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 19:00-22:00 / PERŞEMBE 19:00-22:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

GELENEKSEL EL SANATLARI KURSU
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HER GÜN 09:00-15:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

KUR’AN-I KERİM KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ-SALI-ÇARŞAMBA-CUMA 10:00-16:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

MAKROME ÖRGÜ KURSU
KURS GÜNLERİ: ÇARŞAMBA 13:30-16:30 / PERŞEMBE 13:30-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

MAKROME TAKI KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 13:30-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SAĞLIKLI BESLENME KURSU
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HER GÜN 09:00-16:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SEPET ÖRÜCÜLÜĞÜ KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 13:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SERAMİK UYGULAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 10:00-16:30 / ÇARŞAMBA 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

STEP-AEROBİK
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HERGÜN 09:00-15:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SU KABAĞI İŞLEMECİLİĞİ KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-12:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

YÜZME KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 10:00-19:00 / PERŞEMBE 10:00-19:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

Okullarda “Sıfır Atık” bilgilendirmeleri sürüyor

Ödemiş Belediyesi, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Biosun Ödemiş firması işbirliğiyle geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi için bilgilendirme çalışmalarına okullardan başlandı.

İlkokullarda devam eden “Sıfır Atık” eğitimlerinde atığın çöp, hangi atığın geri dönüştürülebilir olduğu konusu başta olmak üzere ambalaj atıkları için kent merkezine konulan mavi renkteki konteynırların kullanım amacı, atıkların ayrı ayrı biriktirilmesi ve atık pil toplama kutuları gibi konularda Ödemiş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Biosun Ödemiş firması ilgilileri tarafından minik öğrencilere bilgiler veriliyor. Sunum eşliğinde hem eğlendiren hem de öğreten eğitim çalışmalarıyla Ödemişli çocuklara çevre bilinci aşılanıyor. Avrupa’nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisi olma özelliğini taşıyan Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin toprağın, suyun ve havanın korunması açısından önemi anlatılıyor. "Sıfır Atık" projesi çerçevesinde çevre bilincinin erken yaşta kazandırılması ve bu yöndeki farkındalığın hem öğrenciler hem de aileler arasında yükseltilmesinin hedeflendiği bilgilendirme çalışmaları Ödemiş’teki okullarda eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek.

“Sıfır Atık” konusunda okullarda başlayan eğitim çalışmalarının kent genelinde yaygınlaşacağını belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın çevre bilinciyle kentini tanıyarak gelişip büyümesi çok önemli. Erken yaşlarda kazandırılacak doğru alışkanlıklarla daha temiz, daha düzenli bir kentte yaşamak, atıklarımızı bir kaynak olarak değerlendirip yeniden ekonomiye kazandırmak öncelikli hedefimiz. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte kentimize kazandırdığımız Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin faaliyete geçmesi sonrası havzamız için yeni bir dönem başladı. Katı atıklardan 116 bin haneye elektrik, tarım için günde 100 ton gübre üretme kapasitesine sahip bu tesis adeta bir teknoloji üssü durumunda. Böylesine dev bir yatırımın hedefine ulaşması demek havzamızda yarınlarımıza daha temiz bir doğa bırakmamız anlamına geliyor. Kentimizdeki cadde ve sokaklara ambalaj atıkları için yerleştirdiğimiz mavi renkteki konteynırların ardından eğitim çalışmalarına başladık. Aslında bu çalışmalar daha önce başlayacaktı ancak pandemi süreciyle birlikte yüz yüze eğitime ara verilince bir parça gecikme yaşanmış oldu.

 ‘Her atık çöp değildir’ bilinciyle geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi için çocuklarımızı ve ailelerimizi bilgilendiriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde “Sıfır Atık” eğitimlerimiz verimli ve oldukça eğlenceli geçiyor. Konunun uzmanı arkadaşlarımız çocuklarımızın en güzel şekilde konuyu kavramalarını sağlıyorlar. Okullarımızdan başladığımız bilgilendirme çalışmalarını toplumun tamamına yaygınlaştıracağız. Kentimizdeki muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla ve talep eden özel işletme ve fabrikalarla da benzer bilgilendirme çalışmalarımız olacak. Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılabilir bir Ödemiş bırakmak hepimizin elinde” diye konuştu.

Patatesin yurdumuzdaki önemli üretim merkezlerinden olan Ödemiş, Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak organizasyonuyla ilk kez Patates Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Coğrafi işaretli Ödemiş Patatesi’nden yapılan yemekler için yarışma düzenlendi. Başkan Mehmet Eriş, Ödemiş’in ürünlerini vitrine çıkarmaya devam edeceklerini vurguladı.

İlk kez düzenlenen Ödemiş Patates Festivali oldukça renkli geçti. Eski otogarda gerçekleşen festivale Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve eşi Seçil Gürbüz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. TV reklamlarındaki “Yiyin gari” repliği ve samimiyetiyle kalplerde yer edinen Birgili Ayşe Elmacı da festival heyecanına ortak oldu. Ödemiş Belediye Bandosu güçlü repertuarıyla festival öncesi müzik ziyafeti çekti.

BAŞKAN ERİŞ: “HEDEFİMİZ ÜRETİCİNİN DOĞDUĞU YERDE DOYMASI”

Ödemiş’in yılda üç patates hasadıyla “Kompirin Başkenti” olduğunu kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş’in ovası ve yaylalarıyla bereket saçtığını belirterek, sosyal belediyeciliğe ekonomi belediyeciliğini de ekleyerek üreticinin bin bir emekle ürettiği ürünün tanıtımı, değerinin korunması ve doğrudan alıcıyla buluşması için çalıştıklarını belirtti.

Üretim yolu çalışmasında rekor kırdıklarını kaydeden Eriş, “‘Başka bir tarım mümkün’ diyen Tunç Soyer Başkanımızın Ödemiş’te açıkladığı ‘İzmir Tarımı’ vizyonuyla ilerlerken en büyük hedefimiz üreticinin doğduğu yerde doyabilmesidir. Kilometrelerce üretici yolu çalışması yapmamızın da, belediye arazileriyle üreticimizi topraklandırmamızın da, dağları kayaları aşan yeni ticaret ve bağlantı yolları açmamızın, toptan pazarlar kurmamızın da en temel sebebi budur.

Bugün belediye olarak Otamış Halkın Marketi’ni kurduysak ve raflarında bölgemiz başta olmak üzere birçok üretici kooperatifinin ürünü varsa, üretici ile tüketici doğrudan buluşuyorsa bu üretime ve üreticiye verdiğimiz desteğin ve değerin yansımasıdır.” dedi.

Eriş, 2002’den beri coğrafi işaretli ürün olan Ödemiş Patatesi’nde ilkini düzenledikleri festivalin geleneksel hale gelmesini dilediklerini belirtti.

AYŞE TEYZE BİR KEZ DAHA “YİYİN GARİ” DEDİ!

Ödemiş Belediyesi halk oyunları eğitmenleri Ceren Kasapoğlu ve Ergin Bayar’ın zeybek gösterisi sonrası sahne Birgili Ayşe Elmacı’nın oldu. Patates cipsi reklamlarındaki “Yiyin gari” repliğiyle Ödemiş patatesinin tanıtımına büyük katkı sunan Elmacı bu kez, Ödemiş Patates Festivali için “Yiyin gari” dedi ve büyük alkış aldı. Elmacı, Ödemiş patatesini dünyaya tanıtmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Genç yetenekler Esra Aydın ve arkadaşları güzel parçalarla bir dinleti sunarken eski otogar alanı içerisinde açılan yemek ve üretici stantları gezildi.

PATATES YEMEKLERİ YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Ödemiş Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin tecrübeli şefleriyle Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı bölümünde eğitim gören geleceğin şeflerinin hazırladıkları birbirinden güzel patates lezzetleri konuklara ikram edildi. Selçuk’tan festivale katılan aşçılar, şekillendirdikleri meyvelerle festivale renk kattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği orkestrası ile birlikte sahne alan Öznur Korkmaz, türkü şöleni sundu.

Festival kapsamında düzenlenen Patates Yemekleri Yarışması büyük heyecana sahne oldu. Sema Bilgi, Tülin Bozoğlu, Sevda Yıldız, Emre Seber, Tolga Tekin ve Nasuf Gündoğan’dan oluşan jüri patates yemekleriyle yapılan sunumun ardından puanlama yaptı. Yarışmanın birincisi Mücella Soyaslan oldu. Şeyma Çeşme ikinci, Pervin Zengin de üçüncü oldu. Dereceye giren yarışmacılara Otamış Halkın Marketi’nden çeşitli armağanlar verildi.

 

 

Ödemiş’in 99 mahallesinde mahalle için yolları iyileştirip, sağlıklı ve modern bir görünüm kazandırmak üzere çalışmalarına aralıksız devam eden Ödemiş Belediyesi, 2021 yılında 120 bin metrekarelik kilit parke taş çalışması gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla birlikte Ödemiş’te 255 bin metrekarelik alan kilit parke taş ile kaplanmış oldu.

Ödemiş’te birçok cadde ve sokakta farklı kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle kazı çalışmaları sürüyor. Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de altyapı çalışmalarının sürdüğü bölgeler dışında kentte yenilenmeye ihtiyaç duyan cadde ve sokaklarda kilit parke taş çalışmaları gerçekleştiriyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE GÜÇ BİRLİĞİ

Ödemişlilerin daha modern ve düzenli bir kentte yaşamaları için devam eden çalışmalar kapsamında Ödemiş Belediyesi tarafından 2021 yılında yapılan kilit parke taş kaplaması 120 bin metrekareye ulaştı. Kent merkezinin yanı sıra Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na dek kırsal mahallelerde toz ve çamur sorununu ortadan kaldırıp hayatı kolaylaştırmak üzere yapılan çalışmalara İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 bin metrekarelik kilit parke taş desteği sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 2021 yılında Ödemiş kent merkezi ve kırsal mahallelerinde 135 bin metrekarelik kilit parke taş çalışması yaptı. Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güç birliği ile Ödemiş’te cadde, sokak, kaldırım ve parklardaki toplam 255 bin metrekarelik alan kilit parke taş ile kaplanmış oldu.

BAŞKAN ERİŞ: “ALTYAPI ÇALIŞMALARINA GÖRE PLANLAMA YAPIYORUZ”

Çalışmaların 2022 yılında da devam edeceğini kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimizde şu anda farklı kurumların altyapı çalışmaları var. O noktalarda onarımları yüklenici firmalar yapıyor. Biz de süreci yakından takip ediyoruz. Yaya ve taşıt trafiği açısından yoğun bazı cadde ve sokaklarda bizzat belediye ekiplerimizce onarımlar yapılıyor. Kentimizde değerini gelecekte daha iyi anlayacağımız altyapı yatırımları sürüyor. Biz de bu altyapı çalışmalarını göz önünde bulundurup kaynaklarımızı en doğru şekilde değerlendirmek adına, ‘yap-boz’ durumunun yaşanmaması için planlamamızı yaptık.

Altyapı çalışmalarının olduğu bölgeler dışındaki ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarımız ile kırsal mahallelerimizde yazın toz, kışın çamur sorununu bitirmek adına kilit parke taş kaplama seferberliğimizi 2021 yılında da sürdürdük. 99 mahallemizdeki çalışmalarda önceliğimiz sağlık yönüyle sıkıntı yaşayan vatandaşımız varsa hastaneye ulaşımı, çocuklarımızın okullarına kolay ve güvenli yoldan ulaşmaları oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in de destekleriyle önemli miktarda bir alanı kilit parke taş ile kapladık. Giderek zorlaşan ekonomik koşullarda kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirdiğimize inanıyorum. Şu anda Sanayi Sitemizde ve Zafer Mahallemizde ihtiyaç duyulan sokaklarda Büyükşehir Belediyemizle işbirliği içinde geniş çaplı kilit parke taş çalışmalarımız var. Hava koşullarının izin verdiği ölçüde bu çalışmaları mümkün olan en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerle ilgili yine İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte planlamamız elbette olacaktır. Hemşehrilerimize bu anlamdaki hoşgörüleri ve özverileri için teşekkür ediyorum. 2022 yılında da yine ihtiyaçlara uygun doğru planlama ile evimiz Ödemiş’in 99 mahallesinde sahada olacağız” dedi.

 

 

 

Ödemiş Belediyesi, kentteki park, cadde ve sokaklarda budanan ağaç dallarını ve olumsuz hava şartları nedeniyle devrilen ağaçları yakacak odun haline getirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, cadde, sokak ve parklardaki ağaçların daha düzenli ve kuvvetli büyümeleri için budama çalışmaları gerçekleştiriyor. Devrilme tehlikesi arz eden ağaçlar konusunda da ilgili kurumlardan olur alınarak çalışma yapılırken bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ağaç dalları Ödemiş Belediyesi Destek Hizmet Birimleri Şantiyesindeki marangoz atölyesinde yakacak odun haline getirilip çuvallara konuluyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri de karakışın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde yakacak odunları ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıyor.

 BAŞKAN ERİŞ: “DAYANIŞMAYA HER ZAMANKİNDEN ÇOK İHTİYAÇ VAR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Dayanışması ile bu zor günleri aşacaklarını belirterek, “Ülkece içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşullarda dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kış mevsiminin etkisini gösterdiği şu günlerde odun ve kömür ile ısınan ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin yükünü bir parça da olsa hafifletmek istedik. Parklarımızda, sokak ve caddelerimizde Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin yoğun bir çalışması var. Ağaçların daha kuvvetli ve düzenli gelişimi için gerekli budama çalışmalarını yapıyorlar. Ayrıca ne yazık ki mevsimsel etkilerle devrilen ağaçlarımız oluyor. Tüm bu çalışmalardan ortaya çıkan ağaç dallarını ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaştırmak üzere kendi atölyemizde odun haline getiriyoruz.

Yakacak odun ortaya çıktıkça Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz de ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaştırıyor. Karakışta Ödemişimizde kimse kendini güçsüz ve yalnız hissetmesin diye imkanlarımız dahilinde çalışıyoruz.

 “SİZİN İÇİN FAZLA OLAN BAŞKA BİRİNİN İHTİYACI OLABİLİR” 

Ayrıca yardımsever Ödemişlilerle ihtiyaç sahiplerimiz arasında köprü olan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Gönüllü Yaşam Sevinci Birimi de hemşehrilerimizin katkılarını bekliyor. Hayırseverlerimiz kendileri için fazla olanın başkaları için ihtiyaç olabileceğini unutmadan ihtiyaç fazlası her türlü ev eşyası ve giyim ürünlerini Gönüllü Yaşam Sevinci birimimize bağışlayabilirler. 0 232 544 20 30 numaralı telefondan ilgili çalışma arkadaşlarımıza ulaşabilirler” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi'nin 26 Aralık 2021 Pazar günü ortaklaşa düzenleyecekleri Ödemiş Patates Festivali etkinlikleri kapsamında Patates Yemekleri yarışması düzenlenecek. Yarışma için 13 Aralık 2021 itibariyle başlayan başvuru süreci 24 Aralık Cuma günü son bulacak. Birbirinden güzel patates lezzetleriyle yemek yarışması 26 Aralık 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Coğrafi işaretimiz Ödemiş Patatesimiz ile festival heyecanını Eski Otogar'da hep birlikte yaşayacağız.

Yarışma şartnamesi:
https://www.odemis.bel.tr/dosyalar/genel/2021_Yemek_Yarismasi_Sartnamesi.pdf 

Başvuru formu:
https://www.odemis.bel.tr/dosyalar/genel/2021_Yemek_Yarismasi_Basvuru_Formu.pdf 

 

Ödemiş Belediyesi’nin üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturduğu ve üretici kooperatiflerini desteklediği Otamış markasıyla kurulan Halkın Marketi büyük ilgi görüyor. Otamış Halkın Marketi, giderek zorlaşan ekonomik koşullarda kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleriyle eski otogarda hizmetlerine devam ediyor.

Üretici kooperatifleriyle işbirliği içerisinde et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve peynir, zeytin, zeytinyağı, salça ve reçel gibi ürünlerin Otamış markasıyla halka sunulduğu Halkın Marketi, üretici ve tüketicinin aracısız buluşma noktası olarak her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor.

Vatandaşların doğal ve kaliteli ürüne ulaşabilmesi, üreticilerin de ürünlerini doğrudan halka ulaştırabilmesi hedefiyle Ödemiş’in yeni başarı öyküsü olarak kurulan Otamış Halkın Marketi’nin raflarında bütçeye dost, doğal ve kaliteli ürünler alıcılarını bekliyor.

Eski otogar içerisinde yer alan Otamış Halkın Marketi haftanın her günü 09.00-21.00 saatleri arasında Ödemişlilere hizmet veriyor.

 “ÖDEMİŞ İÇİN YENİ BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ”

Ödemiş Belediyesi’nin Otamış markasıyla yeni bir başarı öyküsü yazdığını ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  “Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan ilçemizde üretimi teşvik ederek kooperatifçiliğin yaygınlaşması, Ödemiş’te üretilenlerin büyükşehirlere ulaştırılması hedefiyle kurduğumuz Otamış markamız ile hem üreticinin hem de tüketicinin bu zor günlerde yanındayız. Bölge üreticimize destek vererek doğal ve ekonomik ürünleri aracı olmadan tüketiciye sunduğumuz Otamış Halkın Marketi de bu anlamda her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor, tercih ediliyor. Birlikte üretmenin ve kazanmanın güzelliğini yaşatan üretici kooperatiflerimizin ürünleri en uygun fiyatlarla tüketiciye ulaşıyor. Üreticinin emeğinin karşılığını alabildiği, aracı olmadığından fiyat dengesizliğinin yaşanmadığı bir ortam için Otamış Halkın Marketi bir denge unsuru konumunda.

Bunun yanında sadece Halkın Marketiyle değil süs bitkileri üretiminde aile tipi küçük işletmeleri de destekleme adına Otamış markasıyla yine fidanlığımızı oluşturuyoruz. Süs bitkilerinin üretim merkezi olan ilçemiz, birbirinden önemli markalarla bu sektörde söz sahibi konumunda. Giderek büyüyen bu sektörde emeğiyle ve alın teriyle var olan aile tipi küçük işletmelerimizin üretimden kopmaması ve teşvik edilmesi adına biz de Otamış markasıyla üretici ile Büyükşehir Belediyelerimiz başta olmak üzere alıcılar arasından köprü olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Ovakent yolu üzerinde fidanlığımızı oluşturmaya devam ediyoruz.  Sosyal belediyecilik anlayışımıza ek olarak ekonomi belediyeciliğini de en iyi şekilde sahaya yansıtmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

Ödemiş Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarıyla birlikte hasta nakil ve evde sağlık hizmetlerine de aralıksız şekilde devam ediyor. Son 2 yılda toplam 2241 kez hasta nakli yapılırken 1310 kez “evde sağlık” hizmeti verildi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Biz büyük bir aileyiz’ anlayışının bir parçası olarak zor zamanlarda da hemşehrilerimizin yanındayız” dedi.

“Önce sağlık” anlayışıyla her şartta Ödemişlilerin yanında olan Ödemiş Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleriyle “Evde sağlık” ve “Hasta Nakil” hizmetlerini sürdürüyor.

Zor zamanlarında Ödemişlileri yalnız bırakmayan Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Ödemiş’ten İzmir başta olmak üzere çevre illere hasta nakil hizmeti veriyor.

Ayrıca oturabilir durumdaki ihtiyaç sahibi hastaların refakatçileriyle birlikte ücretsiz yararlandığı ring seferleri de devam ediyor. Hafta içi her gün randevu saatlerine göre hastalar evlerinden alınıp İzmir dönüşü evlerine bırakılıyor.

2027 KEZ HASTA NAKİL SEFERİ DÜZENLENDİ

2020 yılı başından bu yana 1570’i Ödemiş dışı, 657’si Ödemiş içi, 14’ü il dışı olmak üzere 2241 hasta nakil işlemi gerçekleştirildi.

Koronavirüs salgınının yurdumuzda görüldüğü dönemde ara verilen “Evde sağlık” hizmetleri kontrollü normalleşme süreciyle birlikte gerekli tüm tedbirler alınarak yeniden başlatıldı. Kent merkezinde ve kırsal mahallelerde 2020 yılı başından bu yana Ödemiş Belediyesi’nin “Evde sağlık” hizmetleri kapsamında yapılan uygulama sayısı 1310’a ulaştı.  Evde sağlık hizmetlerinden yararlanan kişi sayısı aynı dönemde 236 olarak belirlendi.

Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, bir yandan Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarını da dezenfeksiyon işlemleriyle sürdürüyor. Aile sağlığı merkezleri ve sağlık evleri ile okullar ve kentteki genel kullanım alanlarının yanı sıra vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşların yaşadığı binaların ortak kullanım alanlarını da dezenfekte ediliyor.

GEZİCİ SAĞLIK ÜNİTESİ YOLA ÇIKIYOR!

İki hasta nakil aracı, bir pansuman aracı ve bir ring aracıyla hizmet veren Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü yeni bir hizmet aracıyla da kırsal mahallelerde bilgilendirme faaliyetlerine devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ödemiş Belediyesi’ne armağan edilen bir midibüs “Gezici sağlık ünitesi” olarak hizmet verecek.

Gezici sağlık ünitesi olarak yeniden düzenlenen bu yeni araçta genel sağlık bilgilendirmelerinin yanı sıra ücretsiz psikolojik danışmanlık desteği verilecek. Sağlık yönüyle ihtiyacı bulunan kişilerin tespiti ve ilgili sağlık kurumlarına yönlendirilmeleri sağlanacak. Ayrıca yaşlı ve bakıma ihtiyacı bulunan kişilerin de huzurevi, sosyal hizmetler ve bakımevlerine yönlendirmesi yapılacak.

BAŞKAN ERİŞ: “BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Biz büyük bir aileyiz anlayışının bir parçası olarak zor zamanlarda da hemşehrilerimizin yanındayız. Pandemi mücadelesinin yanı sıra Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz hasta nakil ve evde sağlık hizmetleriyle hemşehrilerimize zor zamanlarında destek veriyor.

‘Önce sağlık’ diyerek hizmetlerimize bir yenisini ekledik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in ilçemize hediye ettiği midibüsü ‘Gezici Sağlık Ünitesi’ şeklinde düzenledik. Kırsal mahallelerimizde Gezici Sağlık Ünitemizle hem sağlık bilgilendirmeleri, hem de psikolojik destek anlamında kadınlarımızı ve çocuklarımızı kapsayacak şekilde periyodik çalışmalarımız olacak.

Hayatın her alanında hemşehrilerimizin yanında olan çalışma arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum” dedi.

 

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama