Haberler

Ödemiş Belediyesi çocukların iyi vakit geçirebilmeleri amacıyla Umurbey Mahallesi'nde düzenlediği Serpil Yanbastı Çocuk Bakımevi'ni 19 Mart Salı günü hizmete sunuyor.

Ödemiş Belediyesi'ne ait olan Umurbey Mahallesi Mesci Çıkmazı No:24 adresinde bulunan tescilli bina, Serpil Yanbastı tarafından Çocuk Bakımevi olarak işlevlendirilmek üzere restore edildi. Çocukların kentsel yaşam alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak ve daha iyi şartlarda yaşamalarına destek olmak amacıyla çok sayıda projeyi hayata geçiren Ödemiş Belediyesi, kurum çalışanı ya da çocuklarını kısa süreli bırakabileceği yeri olmayan aileleri düşünerek Serpil Yanbastı Çocuk Bakımevi'ni düzenleyerek hizmete sunuyor. 19 Mart Salı günü saat 14:30'da düzenlenecek törenle hizmete açılacak Serpil Yanbastı Çocuk Bakımevi'nde; 2 adet modern sınıf, 2 adet uyku ve dinlenme odası,1 adet idare binası, çocuklara uygun tuvaletler ve bahçe oyun alanı yer alıyor. Ödemişli çocuklar hem keşfederek öğrenebilecekleri hem de güvenle keyifli vakit geçirebilecekleri eğitici ve eğlendirici merkeze kavuşuyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Ödemiş OSB'de ilk fabrikanın temeli atıldı.

Tarım Kredi Yem Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Yem Katkı Malzemeleri Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisi'nin temel atma töreni 14 Mart Perşembe günü yapıldı. Törene Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Beydağ Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Yem Fabrikaları Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Ödemiş Belediye ve Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Badem, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Cumhur İttifakı Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez, siyasi partilerin ilçe başkanları, ziraat odası başkanları, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı.

Tarım Kredi Yem Fabrikaları Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Ödemiş´te kurulacak tesiste prebiyotik buzağı yemi üretileceğini belirterek, üretimde kullanılacak sütü Ödemişli üreticilerden temin edeceklerini, böylelikle süt fiyatlarının dengesinin korunacağını vurguladı.

Ödemiş Belediye ve Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Badem de uzun yıllar ineklerin otladığı Ödemiş OSB´de 2014 yılında verdikleri sözü tutarak alt yapıyı hazırladıklarını, 2019 yılında temel atma ve fabrikaların yükselmesi noktasına geldiklerini belirtti.

Ödemiş'e yapılan hizmetlere değinen Bakan Bekir Pakdemirli, "Ödemiş´e son 17 yılda 500 milyon tarımsal hibe vermişiz, Ödemiş de bize ülkesine üç misli tarımsal hasılasını artırmış. 2,5 milyar lira tarımsal hasılası var. Ben 81 ili dolaşıyorum, birçok ilimizin tarımsal hasılası Ödemiş´in yanından geçemiyor. Bu çok güzel. Bu yeterli mi; hayır. Her alanda Ödemiş birinciliğe layık. Ödemiş süs bitkileri tarımsal ihtisas organize sanayi bölgesi kuracağız. Ödemiş süs bitkilerinde lider olacak, 2 bin vatandaşımız burada istihdam edilecek" dedi.

Daha sonra katılımcılarla birlikte 70 dönüm alanda kurulacak Tarım Kredi yem katkı tesisinin temeli atıldı.

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in girişimleriyle alt yapı çalışmaları tamamlanan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk temel atma töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşiyor.

Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından Küçük Menderes Havzası’nda tarım ve hayvancılık sektörlerinde önde gelen Ödemiş ve Tire ilçelerinde kurulacak tesislerin temel atma töreni 14 Mart Perşembe günü yapılacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla, Ödemiş’te Yem Katkı Malzemeleri Tesisi, Tire'de ise Yem Fabrikası’nın temel atma töreni gerçekleşecek.

14 Mart Perşembe günü yapılacak temel atma törenine çağrıda bulunan Belediye Başkanı Mahmut Badem; “ Bölge ekonomisine katkı sağlayacak olan OSB’de ilk fabrikanın temelini atacağız. Hükümetimizin desteği ile alt yapı ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamladığımız OSB’de ilk fabrikanın temelinin de Bakanlığımız desteği ile atılacak olmasından mutluluk duyuyoruz. Ödemiş'te yapılacak tesis 40 milyon dolarlık bir  yatırım. 70 dönümlük arazi üzerine kurulacak tesiste 200 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Hayata geçirilecek projede yem katkı malzemeleri ve süt  fabrikası tesisleri kurulacak. Böylece Ödemiş, hayvan yemi üretimi konusunda, ileri teknoloji bir tesise sahip olmakla birlikte, önemli bir atılım gerçekleştirmiş olacak” dedi.

Törenler; 14 Mart Perşembe günü saat 10:00’da Ödemiş OSB’de, saat 11:30’da Tire OSB’de yapılacak.

Ödemiş Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Kadınlar için özel olarak tasarlanan Kadın Yaşam Merkezi'ni hizmete açtı.

İnönü Mahallesi Şirin Sokak'ta yapılan açılış törenine Belediye Başkanı Mahmut Badem, eşi Nevin Badem, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez, davetliler ve çok sayıda kadın katıldı.

Belediye Başkanı Mahmut Badem yaptığı konuşmada; "Bizim varoluş sebebimiz kadınlarımızdır. Kadının elinin değdiği her ortamda toplumun gelişmesinin arttığı, toplumda üretkenliğin arttığı, verimliliğin arttığını görüyoruz. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var diye söylenir aslı o değil, her başarılı erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır. Bu bağlamda eşim Nevin Badem'e çok teşekkür ediyorum. Kadın yöneticilerin olduğu kurumlarda verimliliğin arttığını görüyoruz. Türkiye bu anlamda çok şanslı, Mustafa Kemal Atatürk'ün kadına seçme ve seçilme hakkını dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden önce verdiğini görüyoruz" dedi.

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez; "Bizlerde seçimlerden sonra belediye başkanlığını kazandığımız takdirde kadınlarımıza yönelik projeleri üretmeye devam edeceğiz" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar; "Kadınlarımız başımızın tacı, sizler bizim kıymetlilerimizsiniz. Biz, yürümesini koşmasını her şeyi sizden öğrendik. Kimse onları üzmesin. Onlar üzülürse dünya üzülür, onlar üzülürse bizim geleceğimizin teminatı çocuklarımızın geleceği sıkıntıya düşer. İki dönemdir başarılı projelere imza atan Belediye Başkanımız Mahmut Badem'e, kadınlarımız için böyle bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür ediyorum" dedi.

Ödemiş Belediyesi resim kursu katılımcıları ile İzmir Suluboya Ressamları Derneği işbirliği ile Kadın Yaşam Merkezi'nde sergi açıldı. İzmir Suluboya Ressamları Dernek Başkanı Nimet Topkaç, Başkan Mahmut Badem ve eşi Nevin Badem'in suluboya resmini hediye etti.

Ödemiş Belediyesi tarafından hanımlar için özel olarak projelendirilen Kadın Yaşam Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete açılıyor.

Ödemiş’te bir ilk olan Kadın Yaşam Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yapılacak olan törenle açılacak. İnönü Mahallesi’nde bodrum ve iki kat olmak üzere toplam 955 metrekare alanda inşa edilen Kadın Yaşam Merkezi’nde, bodrum  katta ısıtmalı havuz ve sauna yer alıyor. Ayrıca bodrum katta fitnes ve pilates salonu da bulunmaktadır. Giriş katında kafeteryası olan merkezde, çocuklar için özel oyun alanı ve idari bölüm bulunmaktadır. Üst katta kadınlara özel kuaför, cilt bakımı vb. hizmet alanı, kadınlara özel el sanatları ve hobi kursları için bölümler yer almaktadır. Cuma günü saat 15:00’de yapılacak törenle açılacak olan Kadın Yaşam Merkezi; sauna, yüzme havuzu, spor alanı ve kurs alanlarıyla kadınların en çok tercih ettiği mekanlar arasında yer alacak.

Resim Sergisi Açılıyor

Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Ödemiş Belediyesi  resim kursiyerleri ve İzmir Suluboya Derneği işbirliği ile resim sergisi açılacak. Serginin açılışı 8 Mart Cuma günü saat 15:00’de  Kadın Yaşam Merkezi de yapılacak.

Ödemiş Vergi Dairesi Müdürü Ümit Ağdacı ve ekibi, Vergi Haftası nedeniyle Belediye Başkanı A.Mahmut Badem’i ziyaret etti.

Verginin önemini toplumun her kesimine anlatılması, mükelleflerin  bilinçlendirilmesi amacıyla kutlanan vergi haftası, bu yıl 30. kez kutlanıyor. Ödemiş’teki kutlama ziyaretleri kapsamında Vergi Dairesi Müdürü Ümit Ağdacı ve ekibi Belediye Başkanı A.Mahmut Badem’i  makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Mahmut Badem vergi bilinci ve kültürünün önemine değinerek; “Görevimizin süresince toplanan vergilerden gelen payları en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştık. Ekonomimizin lokomotifi olan vergi gelirlerini toplayarak ülkemizin mali ve sosyal yapısına katkı sağlayan Vergi Dairemize teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyarette Vergi Dairesi Müdürü Ümit Ağdacı tarafından Belediye Başkanı A.Mahmut Badem’e yaka kokartı takılarak, çiçek takdim edildi. Sohbet ortamında geçen ziyarette, verginin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı. 

Cumhur İttifakının İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi Ödemiş ziyaretleri kapsamında Belediye Başkanı Mahmut Badem ve belediye çalışanlarını ziyaret etti. İlk olarak merkez hizmet binasına gelen Nihat Zeybekçi’yi, Başkan Mahmut Badem, eşi Nevin Badem, Ak Parti İlçe Başkanı Şerif Delibalta, Cumhur İttifakının Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez ve partililer tarafından karşılandı. Belediye çalışanlarını ziyaret ederek, sohbet eden Nihat Zeybekçi, daha sonra belediye şantiyesinde işçi personele buluştu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem yaptığı konuşmada; “2014 de göreve geldiğimizde belediye çalışanlarımız 3 ay geriden maaş alıyordu. Söz vermiştik, çalışanımızın alnının teri kurumadan emeğini karşılığını alması için. Sözümüzü tuttuk. Her ay maaşınızı zamanında almanız için gayret gösterdik.5 yıldır da maaşlar zamanında ödendi.  Geriye dönük iki yıllık sosyal haklarınız vardı. Hepsini tamamladık sayılır. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın taşeron çalışanlarını kadroya alacağız sözünü yerine getirdik. En kısa zamanda da sendikalı olacaksınız. Hükümetin verdiği süre sonunda toplu sözleşmeye hazır hale geleceksiniz. Dönemimiz bitmeden sendikalı olmanızı sağlayacağız” dedi.

Cumhur İttifakının İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi konuşmasında; “ Belediyecilik, doğrudan milletin temas ettiği yerlerdir. Bu güne kadar başarıyla getirdiniz. Mahmut bey kardeşim bu güne kadar bu şehre dar imkanlarla, kısıtlı araçlar gereçle, elinden geldiğince, sizleri  de mağdur etmeden hizmet etmeye çalıştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışı. Ben de 24 Haziran’da aynı kararı verdim, seçime girmedim, milletvekili olmadım. Yenilenmek istedim. Mahmut Başkanımız da kendisi talep ederek bunu gerçekleştirdi. Eminim bu şehre bu ülkeye hizmet etmeye devam edecektir. Biz bu millete hizmetkar olmaya geldik. Sizlerle beraber 31 Mart’tan sonra memleketimize milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında kadın çiftçilerin mesleki beceri kazanmaları, istihdam edilmeleri, girişimcilik kapasitelerini arttırmak ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla 2019 yılı yatırım programı kapsamında hazırlanan ve Ödemiş Belediyesi'nin desteklediği "Becerikli Kınalı Eller, İpekböceği Üretimini Tekrar Canlandırıyor" projesi düzenlenen tanıtım toplantısıyla başlatıldı.Proje için Ödemiş Belediyesi tarafından Üçkonak Mahallesi'nde sağlanan alana 1065 dut fidanı dikildi. Proje kapsamında, 'İpek Böceği Besleme Evi ve Dutluk Tesisi' de kurulacak. 

Projenin tanıtımı için Ödemiş Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Musa Bakan, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.Program boyunca Ödemiş Kadın Kooperatifi üyesi Gülsüm Ergin kozadan ipek çekimi yaptı.

Proje kapsamında eğitim alan Ödemişli kadınlar adına konuşan Aynur Dumanlılar, bir zamanlar Birgi Mahallesi'nde çok yaygın olan ipekböcekçiliğinin 1990'lı yıllarla birlikte azalmaya başladığını söyledi. Dumanlılar, buna rağmen Ödemiş ve Birgi ipeğinin ününün hiç azalmadığına dikkati çekerek, "İstanbul'da fuara katıldım. En çok ilgiyi Birgi ipeği gördü. İlgi o kadar çoktu ki broşürler tükendi. Bu kültürü yeniden yaşatmak istiyoruz. İpeğimizin Birgi olarak, Ödemiş olarak üretiminin artmasıyla dünya çapında ne kadar büyük değere sahip olacağını göreceğiz" dedi.

İPEK BÖCEĞİ BESLEME EVİ İNŞA EDİLECEK

Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü'nde görevli ziraat yüksek mühendisi Gülten Yeldiren Kahraman da projeyle ilgili bilgiler paylaştı. Proje çerçevesinde ipek böceği besleme evi inşa edileceğini aktaran Kahraman, projenin amacının Birgi ve Üçkonak mahallelerindeki kadın üreticilerle birlikte ipek böceği üretimini canlandırıp, kozaların, sağlıklı, temiz ve kaliteli olarak yetiştirilmesi olduğunu anlattı. Proje sonunda, kadın çiftçilere verilen eğitimlerle birlikte bu yıl 7-8 kilogram olan koza verimini 30-40 kilograma yükselteceklerini söyleyen Kahraman, Ödemiş'te geçmişi 1300'lü yıllara kadar uzanan ipek böcekçiliğinin canlandırılması ile kadınların ev ekonomisine de katkı sağlanacağını belirtti.

'KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ ROL MODELİMİZ'

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan da Ödemiş Belediyesi'nin projeye sağladığı destekle çalışmalara başladıklarını belirtip, kadınların tarımsal üretimde lider olduğuna dikkati çekerek, "Kadın çiftçilerimiz rol modelimiz" dedi.Dutluk kurulması sayesinde projenin başarıya ulaşacağını vurgulayan Bakan, "Biliyorsunuz ki ipek böceğinin tek gıdası dut yaprağıdır. Bir kutu ipek böceği yaşamı boyunca 450-500 kilogram dut yaprağına ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple proje dahilindeki kadın çiftçilerimize kaliteli malzeme sağlamak amacıyla toplam 5 dekar alanda ipek böceği beslenmesine uygun dut bahçesi tesisi ve 117 metrekarelik ipek böceği besleme evi inşası gerçekleştirilecektir. Besleme evi içine kerevet, nem ölçer, ısı ölçer, askı tel gibi malzemeler de temin edilecektir" dedi.

'SAĞLIKLI DUTLUKLAR OLUŞTURACAĞIZ'

Ödemiş Belediye Başkanı AK Parti'li Mahmut Badem de Aydınoğulları Beyliği'nden bu yana Birgi'de ipekçiliğin hep gündemde olduğuna dikkati çekerek,"Benim çocukluğumda anneannemin evinde ipekböcekçiliği yapılırdı. Ama sonraki yıllarda sentetik ipeğin doğal ipeğin önüne geçmesiyle Ödemiş'te, Birgi'de ipekböcekçiliği kayboldu. Bizim belediye olarak tahsis ettiğimiz alanda tarım ilaçlarından etkilenmeyecek, sağlıklı dutluklar oluşturacağız. Hünerli kadınlarımız ipek böcekçiliği yapacak, ipeğimiz yarınlara aktarılacak" diye konuştu.

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu da "Bu proje kültürel değerlerimizi yeniden kazanmamıza vesile olacak" sözleriyle Birgi ipeğinin yeniden canlandırılması konusunda İŞKUR, Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi usta eğitmenlerinin gayretleriyle başarıya ulaşılacağını kaydetti.

'KADIN GÜÇLENİRSE AİLE GÜÇLENİR'

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da Mardin milletvekilliği döneminde Mardin'deki kadın çiftçilerle akıllı tarım yaptıklarını belirterek, "Kadın güçlenirse aile güçlenir. Aile güçlenirse ülkemiz güçlenir anlayışıyla hareket ediyoruz. Heyecan verici bir proje. Üretimi çok düşmüş olan ipekböcekçiliğini canlandırmamız için dutluk ve yer ihtiyacımız vardı. Mahmut Başkanımız bizim istediğimizden fazlasını verdi. Geri kalan arazilerde de belki de Derik'te başardığımız gibi zeytin projemizi de hayata geçiririz. Bugün 30 kişiyle başlıyoruz ama daha çok kişiye ulaşacağımıza inanıyoruz. Ödemiş ipeğini canlandıracağız" dedi.

Milletvekili Çankırı daha sonra protokol üyeleriyle birlikte projeye katılan kadın çiftçilere sertifikalarını verdi.

Çankırı ve beraberindekiler daha sonra Üçkonak Mahallesi'ne hareket ederek, buradaki toplam 1065 dut fidanının dikileceği bahçede ilk fidanları toprakla buluşturdu.

Ödemiş Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Op. Dr. Tarkan Kızartıcı'nın hazırladığı "Işığın İzleri" adlı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluştu.

Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde açılan sergide Beyin Cerrahı Op. Dr. Tarkan Kızartıcı'nın 2011 yılından bu yana çektiği fotoğraflar yer aldı. Doktor Tarkan Kızartıcı yaptığı konuşmada, "Fotoğrafa olan ilgim 2011 yılında temel fotoğraf kursuyla başladı. Sonrasında çevrede ne gördüysem çizerek, ilerlemeye başladı. 2015 yılında ÖFSAD adı altında bir dernek kurduk. 7 arkadaşla birlikte fotoğraf çekmeye başladık. Çok farklı resimler çektim. Portre, ojeler ve hayvanlar. Daha sonraları da bunu geliştirerek, insan fotoğrafları çekmeye başladım. Çünkü içinde insan olan fotoğraflar daha kaliteli fotoğraf haline geliyor. Ticaret Odası tarafından hazırlanan Ödemiş tanıtım broşür ve kataloğu için ÖFSAD'lı arkadaşlarımla birlikte hem dernek olarak hem de bireysel olarak fotoğraf vermeye başladık. Bu sergiyi de Belediye Başkanımız ve eşi Nevin hanımın desteği ile açtık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, "Tarihimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde ziyaretçi sayısı 18 bine ulaştı. Bu tür etkinliklerle bu sayı her geçen gün artacaktır. İzmir'den ve Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinden ziyaretçiler geliyor. Birçok sanatseverler burada sergilerini açıyor. Doktorumuz Tarkan Kızartıcı Ödemiş'e çok ciddi anlamda hizmetler ediyor. Hekimlikteki yeteneği resimde de sergiliyor" dedi.

02 Mart 2019 tarihine kadar açık kalacak sergiden elde edilecek gelir lösemili çocuklara yardım için bağışlanacak.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, millet ittifakı CHP  Belediye Başkan adayı Mehmet Eriş’i konuk etti.

CHP İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi, İYİ Parti ilçe Başkanı Semih Alpan ve ekibinin yer aldığı ziyaret sohbet ortamında gerçekleşti. Genel çalışmalar hakkında görüşmelerin yapıldığı ziyarette, Başkan Mahmut Badem;” Güzel bir seçim süreci geçirmek hepimizin arzusu. Ortak amacımız Ödemiş’imize en iyi hizmet etmek. Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olan seçimlerde aday olan

Mehmet Eriş ve ekibini kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama