Duyurular

Haberler

Ödemiş ve çevresinde üretilen ürünleri ön plana çıkararak üreticilere destek sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Ödemiş Belediyesi hafta sonu Birgi’de “Birgi İncir ve İpek Festivali” düzenleyecek. Cumartesi akşamı Sadık Karan konseri ile başlayacak festivalde paneller ve söyleşiler düzenlenecek. Gölcük (Zeytinlik) Mahallesi’ndeki ipek evinin açılışı yapılacak.

Son derece kaliteli İrimağzı İncirinin yanı sıra geçmişten bu yana ipekböcekçiliğiyle de adından söz ettiren Ödemiş’in tarihi mahallesi Birgi oldukça hareketli bir hafta sonu yaşayacak. Geçmişten günümüze miras iki ürün, “Birgi İncir ve İpek Festivali” ile bir kez daha vitrine çıkacak.

Cumartesi akşamı 20.30’da Birgi Mahallesi’nde Ödemişli ünlü sanatçı Sadık Karan şarkılarını “Birgi İncir ve İpek Festivali” için söyleyecek.

Festival heyecanı Pazar günü açılış törenleri, paneller ve söyleşiler ile sürecek. Ödemiş Belediyesi’nin ipekböcekçiliği üretimine katkı olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği “İpekböceğim sen üret ben öreyim” projesi kapsamında oluşturulan İpek Evi, Gölcük (Zeytinlik) Mahallesi’nde törenle açılacak. Pazar günü 11.00’da başlayacak törende Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanan tesis üreticilerin hizmetine sunulacak.

Birgi’de iki önemli ürünü ve yöreyi yansıtan festival alanında da resmi açılış programı 12.00’da başlayacak. Daha sonra Birgi’nin tarih kokan meydan ve sokakları ile bereketli toprakların izlerinin buluşacağı organizasyon için hazırlanan stantlar gezilecek.

15.00’da “İncir” konulu panel İrimağzı mevkiinde düzenlenecek. Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Selim Arpacı, Gıda Yüksek Mühendisi Ramazan Konak ve Ziraat Yüksek Mühendisi Eşref Tutmuş, incirin dününü, bugününü ve yarınını konuşacaklar.

18.00’da ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir KÖY-KOOP Başkanı Neptün Soyer, gazeteci yazar İsmail Uğural ve Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Engin Berber, tarımsal kalkınma, kooperatifleşme ve tarımın tarih boyunca Ege Bölgesi açısından önemi üzerine söyleşi gerçekleştirecekler. Bu güzel söyleşiye Dervişağa Medresesi ev sahipliği yapacak.

Ödemiş Belediyesi, ilçenin kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Fotoğraf Yarışmasının sonuçları belirlendi.


1. Ufuk Turpcan / Uşak
2. Kayhan Güç / Niğde
3. Oğuz İpçi / Aydın

Engelleri Aşan Turnuva!

07 Eyl 2019
46 defa

Satranç Turnuvası'na büyük ilgi

Ödemiş'in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü anısına Ödemiş Belediyesi'nin düzenlediği Satranç Turnuvası büyük ilgi gördü. Turnuvaya İzmirli görme engelli satranç şampiyonu Aziz Murat Cengiz de katıldı.
Ödemiş Belediye Nikah Sarayı ve Kongre Merkezi'nde 200'ü aşkın oyuncunun katılımıyla farklı yaş gruplarında düzenlenen Satranç Turnuvası çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, turnuvanın ilk günündeki karşılaşmaları takip ederek oyuncuları yalnız bırakmadı.
Çeşitli turnuvalarda önemli dereceleri bulunan  28 yaşındaki Aziz Murat Cengiz turnuvaya İzmir'den katılan isimler arasında yer aldı. 11 yaşından itibaren görme kaybı yaşayan buna karşın üniversite eğitimini tamamlayıp Bayraklı Adalet Sarayı'nda memur olarak görev yapan Cengiz, Ödemiş'teki turnuvada da adından söz ettirdi. 4 yıldan bu yana satranç eğitmeni olan Cengiz'i başarıları ve azminden dolayı kutlayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Böylesine büyük bir şampiyonu kentimizde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyduk. Aziz Murat kardeşimiz isteyince aşılamayacak hiçbir engelin olmadığını bizlere yeniden göstermiştir. Kendisini ve ailesini tebrik ediyorum. Satranç Turnuvamızın büyük ilgi görmesi de ayrıca bir sevinç kaynağı oldu" diye konuştu.
Satrancın bir zeka oyunu olduğunu hatırlatan şampiyon oyuncu Aziz Murat Cengiz de Başkan Mehmet Eriş'e yakın ilgisinden dolayı teşekkür etti. 

“Fuardayız” sloganıyla bu yıl 88'incisi düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Ödemiş Belediyesi de yerini aldı. Fuarın açılış törenine katılan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, fuarın onur konuğu illerinden İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Ödemiş’e davet etti.

88.’si düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılış töreni öncesi fuarın onur konuğu illerden İstanbul adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti. “İstanbul-İzmir” kavuşmasının vurgulandığı ziyarete Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de katıldı. Başkan Soyer’in makamındaki buluşma sonrası İmamoğlu ve Soyer, İzmir Milletvekilleri ve belediye başkanları ile birlikte tarihi Kemeraltı sokaklarını adımlayıp Agora’da incelemelerde bulundu. Soyer ve İmamoğlu birlikte bu geziye katılan Başkan Mehmet Eriş, İmamoğlu ile sohbet etti. İmamoğlu’nu Ödemiş Süs Bitkileri Sergisi’ne davet eden Eriş, “Kentlerimiz için her şeyin çok güzel olmasını istiyoruz” dedi.

Görkemli açılış töreni

Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Ticaretin Desteklenmesi Konseyi Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng, Hindistan Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Vanaja K. Thekkat, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla açılış töreni düzenlendi.

Kar helvası fuara damga vurdu

Görkemli bir törenle açılan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Ödemiş Belediyesi’nin kenti tanıtmak üzere açtığı stant ilk günün ilgi odağı oldu. Birgi, Bozdağ, Gölcük turizm üçgeninin göz alıcı görsellerle tanıtıldığı stantta yaz aylarının yöreye özgü serin lezzeti kar helvası da ziyaretçilere ikram edildi. Bozdağ zirvesindeki kar kuyularından gelen karla hazırlanan kar helvası büyük rağbet gördü.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, fuarın ilk gününde Ödemiş standına konuk olan belediye başkanları ve ziyaretçilerle yakından ilgilendi.

“Tanıtım ve turizme katkı”

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 88. yılında yer almaktan büyük onur duyuyoruz. Ödemiş Belediyesi olarak kentimizi tanıtmak üzere buradayız. İlçemizin zenginlikleri arasında yer alan Birgi, Bozdağ ve Gölcük’ün güzelliklerini sergiliyoruz. Bozdağ zirvesindeki kar kuyularından gelen kar helvasıyla da tanıtımımızı yapmayı hedefledik. İyi bir ilgi de oluştu. Ödemiş’in sesini ne kadar iyi duyurabilirsek turizme katkı adına da yararlı bir organizasyon olacağına inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı önce standımıza ardından da kentimize bekliyoruz” diye konuştu.

Yıllardır beklenen yol yapılıyor: 9 kilometreden 3,5 kilometreye

Ödemiş Belediyesi kırsal mahallelerde ulaşımı kolaylaştırmak ve üretim yollarını geliştirmek adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Birbiriyle bağlantısı 9 kilometrelik yolla sağlanan Köseler ve Üzümlü arasında 3,5 kilometrelik yeni bir güzergah açılıyor. Zorlu arazi şartlarına rağmen çalışmalar hızla ilerliyor.

Ödemiş Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün başlattığı çalışmayla Köseler ve Üzümlü mahalleleri arasındaki mesafe 3,5 kilometreye inecek. Halihazırda 9 kilometrelik güzergahla birbirine bağlanan iki mahalle arasındaki mesafeyi yaklaşık 5,5 kilometre kısaltacak yeni yolun açılması için ekipler zorlu bir mesai veriyor. Dağlık alanda açılacak yeni yol aynı zamanda Köselerli üreticilerin Üzümlü civarında bulunan bahçelerine ulaşımı da kolaylaştıracak.

“Köseler ve Üzümlü’nün hayalini kurduğu yolu açıyoruz”

Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, çalışmalarla ilgili son durumu Muhtarlık İşleri Müdürü Şerif Şen, mahalle muhtarları ve teknik ekiple birlikte yerinde inceleyip bilgi aldı. Kaptan çalışmalarla ilgili olarak şunları kaydetti: “Başkanımız Sayın Mehmet Eriş, kırsal mahallelerde yaşayan hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve üretim yolları ile ürünlerin kolayca pazarlara ulaştırmak adına yapılacak çalışmaları çok önemsiyor. Biz de bu hedef doğrultusunda hemşehrilerimizden gelen talepleri değerlendiriyoruz. Uzun zamandır Köseler ve Üzümlü mahallelerimizin hayalini kurduğu bağlantı yolunu açıyoruz. Böylelikle iki mahallemizi birleştirmiş oluyoruz. Bundan sonra çiftçilerimiz yakıt ve zaman kaybı yaşamadan kolayca bahçelerine ulaşacaklar. 9 kilometre olan yol 3,5 kilometreye indi ve bağlantı sağlandı. Sırada bu yolun daha da iyileştirmesi için yapılacak çalışmalar var. Bu bölgede yaşayan hemşehrilerimize hayırlı olsun. Muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu zorlu arazi şartında çalışan ekiplerimizi de tebrik ediyorum”

Muhtarlar teşekkür etti

Üzümlü Mahalle Muhtarı Nazif Durukan da “Yıllardır istediğimiz, beklediğimiz yol Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Özay Kaptan ve belediye ekiplerimizin gayret ve girişimleriyle açılıyor. Mahalle sakinlerimiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Köseler Mahalle Muhtarı Mehmet Uyanık ise “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş ve belediye başkan yardımcımız Sayın Özay Kaptan’a teşekkür ediyoruz. Hem ulaşım, hem üretim yolu hem de acil durumlar için bölgemiz adına önemli bir yol sıfırdan açılmış oldu” dedi.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Ödemiş Belediyesince düzenlenen 38. Sokak Basketbolu Turnuvası’nda şampiyonlar belli oldu. Final maçları oldukça çekişmeli geçerken smaç yarışması da heyecanla izlendi.

Yeni Salı Pazarı basketbol sahasında 2 Eylül Pazartesi akşamı başlayan ve 5 kategoride 27 takımın katıldığı 38. Sokak Basketbolu Turnuvası’nda final maçları 6 Eylül Cuma akşamı oynandı. Küçük erkekler, yıldız erkekler, genç kızlar, genç erkekler ve büyük erkekler kategorilerindeki final maçları ilgi ile izlendi. Sahadaki mücadele kadar takımların adları da ilgi topladı.

Küçük erkekler kategorisinde “Kurtlar” şampiyon olurken “Atletik Boğalar” turnuvayı ikinci tamamladı. Yıldız erkekler finalinde “Mekanın Sahibi” şampiyonluğa ulaştı, “Fight Club” ikinci oldu. Oldukça çekişmeli geçen genç kızlar finalinde “Cadı Kızlar” şampiyon oldu. “Potanın Perileri” ikinci sırada yer aldı. Genç erkekler finalinde “El Nino” şampiyonluğu oldukça çekişmeli bir mücadelenin ardından elde etti. “Golgi Cisimciği” bu kategorinin ikincisi oldu. Büyük erkekler finalinde de “Doktor İzin Vermedi”, “Haddini Bilbao” karşısında 7-6’lık skorla galip geldi ve şampiyon oldu. “Haddini Bilbao”, turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

Yusuf Can Fidancı, turnuvanın en centilmen oyuncusu olarak seçilirken final maçlarının en değerli oyuncusu Ege Yıldız oldu. Üç sayı yarışmasında Ayberk Yıldız birinciliği elde eden isim oldu. Sporseverlerin görsel bir şölene tanık olduğu smaç yarışmasında ise birincilik Çağatay Başol’un oldu.

Turnuvada dereceye giren takımlara ve sporculara kupa, plaket ve madalyalarını Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, Zabıta Müdürü Ali Palamut, Sağlık İşleri Müdürü Erol Gönen ve Tarımsal Hizmetler Müdürü Kadir Yıldız takdim etti.

Ödemiş Belediyesi'nin kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşide ÖYKAM'ın kuruluşunda büyük emekleri olan Prof. Dr. Engin Berber, Yunan işgali döneminde Birgi'de yaşanan yangınları anlattı. 

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) düzenlenen "Yunan İşgali ve Birgi" konulu söyleşiyi Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, önceki dönem Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 2009-2014 dönemi Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, belediye başkan yardımcıları ve vatandaşlar takip etti. 

İşgal yılları öncesi Küçük Menderes havzasındaki genel görünümle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Engin Berber, Birgi'nin Kiraz ve Beydağ ile birlikte Ödemiş'e bağlı üç nahiyeden biri olduğunu hatırlattı.  İlkkurşun direnişini gerçekleştiren Yiğit Ordusu'nun komutanı Ali Orhan İlkkurşun'un anılarını ÖYKAM'ın kitaplaştırdığını hatırlatan Berber, Yiğit Ordusu'nun 30 Mayıs'ta İlkkurşun'da cephe oluşturduğunu, 1 Haziran'da Ödemiş ve Birgi'nin işgal edildiğini belirtti.

İzmir Müdafaa-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti'nin bir kolunun silahlanma yolunu seçtiğini kaydeden Berber, bu kolu teşkil eden İlhakı Red Heyet-i Milliyesi'nin İzmir'in işgali ile ilgili Ödemiş'e ve Birgi'ye telgraflar çekerek haber verdiğini kaydetti. Berber, işgale karşı durma mücadelesi hazırlıklarına böylelikle başlandığını belirterek İlkkurşun'da verilen mücadeleyi anlattı. 

 

İşgalci Yunan ordusu 3 bin yerleşim yerini yaktı

 

Yunanlıların 3 bin yerleşim yerini yaktığını söyleyen Berber, Birgi'nin iki defa yakıldığını ifade etti. Kuvayı Milliye'ye yardımcı olan yerleşim yerlerinin defalarca yakıldığını anlatan Berber, Birgi'deki ilk yangında bine yakın Birgi sakininin göç etmek zorunda kaldığını söyledi. İşgal dönemine dair anekdotları paylaşan Berber, işgalcilerin halka yaşattığı eziyetin Efelerin düzenlediği baskınlar sonrası daha da arttığını kaydetti. Birçok yerleşim yerinin, istihkam bilgisi ile yakıldığını aktaran Berber, bu yangınların işgalci Yunan ordusunun yangın mangaları tarafından yakıldığını, bu durumun Birgi için de geçerli olduğuna dikkati çekti. Birgi'deki ilk yangının Ulu Cami civarına kadar ulaştığını anlatan Berber, çarşı bölgesinin büyük zarar gördüğünü belirtti. 

Berber, "Bugün burada konuşmamız bu toprakları bize vatan yapanların emeği ve fedakarlıkları sayesindedir. Kendilerini şükranla anıyoruz" dedi. 

 

Poslu Mestan Efe'nin kabrinin Ödemiş'e taşınması önemli

 

Berber, Milli Mücadele'ye önemli katkılar sunan Poslu Mestan Efe'nin kabrinin bulunması durumunda Ödemiş'e taşınması konusunda Mehmet Eriş'in göreve hazır olduklarını belirtmesinin son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Berber, daha sonra katılımcılarının sorularını yanıtlandırdı. 

Söyleşi sonunda Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Berber'e teşekkür ederek, "Engin Berber bizi bize anlattı. Bilmemiz ve anlatmamız gereken nice konular olduğunu hatırlattı" diye konuştu. 

Berber için günün anısı olarak hazırlanan efe heykelini takdim eden önceki dönem Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "Sağlam gelecek geçmişi iyi bilerek inşa edilir" dedi

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri müzik dolu akşamlarla sürüyor. 125. Yıl Kültürpark’ta düzenlenen konserde Berksan sevilen parçalarını Ödemişliler için söyledi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in vatandaşlarla birlikte izlediği renkli konserde Berksan, çıkış yaptığı Çilek parçasının yanı sıra “Haberi var mı?”, “Onlar bilmez”, “Ben”, “Yeni biri var” gibi şarkılarıyla Ödemişlileri coşturdu.

Şarkılarıyla olduğu kadar sempatik tavırlarıyla da büyük beğeni toplayan Berksan’a Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarafından efe heykeli, ipek mendil ve Ödemişspor atkısı armağan edildi. Berksan, Ödemişspor’un çok güzel bir stada ve taraftar topluluğuna sahip olduğunu belirterek yeni sezonda Kırmızı-Lacivertli kulübe başarılar diledi. “Bugünlerimizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimize borçluyuz” diyerek İzmir Marşı’nı seslendiren Berksan’a Ödemişliler de hep bir ağızdan eşlik etti.

 

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri akşamları konserlerle devam ediyor. Ödemişli TRT sanatçısı Güldehen Marmara parçalarını hemşehrileri için söyledi. Marmara, 125. Yıl Kültürpark’ta müzik ziyafeti sundu.

35. Ödemiş Milli Fuarı ile birlikte kurtuluş sevincinin akşamları da doyasıya yaşanırken 125. Yıl Kültürpark konserlere ev sahipliği yapıyor. Ödemişli ses sanatçısı Güldehen Marmara geniş bir repertuarla hemşehrilerine unutulmaz bir akşam yaşattı. Marmara’nın seslendirdiği şarkılara Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş ile belediye meclis üyeleri ve konser alanını dolduran Ödemişliler de eşlik etti.

Güldehen Marmara, şarkılarını hemşehrileri için söylemekten büyük onur duyduğunu belirterek, bu güzel etkinlik için Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de Marmara’ya efe heykeli ve ipek şal armağan etti.

Marmara’nın güçlü sesi ve yorumuyla hemşehrilerine keyifli bir akşam yaşattığını belirten Eriş, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinliklerinin konserler, söyleşiler, tiyatro gösterileri ve yarışmalarla devam ettiğini, Ödemiş Milli Fuarı’nın da büyük ilgi gördüğünü belirterek, etkinliklere ve fuar akşamlarına tüm vatandaşları davet etti.

Aydın Kurtoğlu, Ödemişlileri coşturdu

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı etkinlikleri kortej yürüyüşü, 35. Ödemiş Milli Fuarı’nın açılışı ve ünlü sanatçı Aydın Kurtoğlu’nun konseri ile sürdü. Vatandaşlar, Kurtoğlu’nun şarkılarıyla keyifli dakikalar yaşadı.

Hükümet Meydanı’nda düzenlenen resmi programın ardından akşam saatlerinde de Salı Pazarı’nda başlayan kortej yürüyüşü düzenlendi.

 

Ödemişsporlu minikler dev Türk Bayrağı taşıdı

Ödemişsporlu altyapı oyuncularının dev Türk Bayrağı, Ödemişli gençlerin de dev Atatürk portresi taşıdığı yürüyüşe Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, belediye başkan yardımcıları, kurum ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde Saraçoğlu Caddesi istikametini izleyen yürüyüş Hükümet Meydanı’nda son buldu. Ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyen korteje vatandaşlar da evlerinden ve iş yerlerinden alkışlarla destek verdi.

Hükümet Meydanı’nda yürüyüş sonrası Ödemiş Belediyesi Fuar Alanı’nda 35.’si düzenlenen Ödemiş Milli Fuarı törenle açıldı.

 

Başkan Eriş, fuarı başlatan Başkan Son’u andı

İlçe protokolünün ve vatandaşların katıldığı tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende Ödemiş Belediyesi zeybek ekibi de sergilediği gösteri ile alkış aldı.

Geçtiğimiz ay hayatını kaybeden 1984-1989 dönemi Ödemiş Belediye Başkanı Hüseyin Son’un, Ödemiş Milli Fuarı’nın temellerini atan isim olduğunu ve kendisini bir kez daha saygı ve rahmetle andıklarını söyleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Milli Fuarı’nın yanı sıra süt üretimi, süs bitkileri üretimi ve yörenin ünlü ürünleri patates, kestane, ipek ve incirle ilgili de fuarlar ve festivaller düzenlemek istediklerini açıkladı. Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle kente kazandırılacak yatırımlar konusunda da temasların aralıksız şekilde devam ettiğini söyledi.

Eriş, Ödemiş Milli Fuarı boyunca belediyenin düzenleyeceği kültür-sanat etkinlikleri ve yarışmalarla Ödemişlilerin, kurtuluş coşkusunu dolu dolu yaşayacaklarını belirtti.

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, 3 Eylül 1922’ye giden yolun, işgale razı olmayan bir milletin 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’ni yok sayıp karşı durmasıyla başladığını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı mücadeleye Ödemişlilerin de o dönemki adıyla Hacı İlyas köyünde sergiledikleri “İlkkurşun” direnişi ile önemli bir katkı sunduğunu vurguladı. Dayıoğlu, tarihin her döneminde vatanı için canlarını ortaya koymuş, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle andıklarını söyledi.

Daha sonra Ödemiş Milli Fuarı’nın açılış kurdelesi protokol üyelerinin katılımıyla kesildi. Protokol üyeleri 150’ye yakın standın yer aldığı fuarda resmi kurumlar, firmalar ve sivil toplum kuruluşlarına ait stantları ziyaret ederek iyi bir fuar dönemi dilediler. 13 Eylül’e kadar açık kalacak 35. Ödemiş Milli Fuarı’nda stantların yanı sıra eğlencenin adresi olan lunapark da ilk günden yoğun ilgi gördü.

 

Aydın Kurtoğlu’ndan müzik ziyafeti

Fuar açılışı sonrası Ödemişliler, Aydın Kurtoğlu konseri ile müzik ve eğlencenin tadını çıkardı. Kurtoğlu, sevilen parçlarının yanı sıra babası Cengiz Kurtoğlu ile özdeşleşmiş parçaları da seslendirerek 125. Yıl Kültürpark’taki konser alanını dolduranlardan tam not aldı. Kimi vatandaşlar sahneye çıkıp Kurtoğlu ile birlikte oynadı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günün hatırası olarak Kurtoğlu’na Efe heykeli, ipek mendil ve Ödemişspor atkısı armağan etti. Eriş, eğlence dolu müzik ziyafeti için Kurtoğlu’na teşekkür etti ve fuar gecelerinin konserlerle daha da hareket kazanacağını belirtti.

Ödemişspor’un artık İstanbul’da da bir taraftarının olduğunu dile getiren Kurtoğlu, taraftarların isteği üzerine “Kırmızı-Lacivert, Şampiyon Ödemiş” tezahüratı yaptırdı. Konser sonunda hayranları Kurtoğlu ile fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama